Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NSJ-RQ8728 | 100 µg | - | - |
3 - 10 business days* |
790.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Protein Wnt-5a is a protein that in humans... more
Product information "Anti-WNT5A"
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Protein Wnt-5a is a protein that in humans is encoded by the WNT5A gene. This gene is a member of the WNT gene family. The WNTs comprise a large class of secreted proteins that control essential developmental processes such as embryonic patterning, cell growth, migration, and differentiation. It is mapped to 3p14.3. WNT5A is highly expressed in the dermal papilla of depilated skin. This protein plays an essential role in regulating developmental pathways during embryogenesis. And this protein may also play a role in oncogenesis. WNT5A and DVL can promote axon differentiation mediated by the PAR3-PAR6-aPKC complex.
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a, WNT5A Antibody |
| Supplier: | NSJ Bioreagents |
| Supplier-Nr: | RQ8728 |
Properties
| Application: | WB, ELISA |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | An E.coli-derived human recombinant protein (amino acids D198-D303) |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K00444 | Matching products |
| UniProt ID : | P41221 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 7474 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed