- Search results for K00444
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
78 products were found matching "K00444"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: TGM-TMPH-04318-100ug
Description: Wnt5a Protein, Mouse, Recombinant (His) is expressed in E. coli with C-6xHis. The accession number is P22725.
| Keywords: | Wnt5a , Wnt-5a , Protein Wnt-5a |
| MW: | 42.7 kD |
From 93.00€
*
Item number: TGM-TMPH-04573-100ug
Description: Wnt5a Protein, Human, Recombinant (Yeast, His) is expressed in Yeast. The accession number is P41221.
| Keywords: | Protein Wnt-5a , WNT5A |
| MW: | 37.8 kD |
From 90.00€
*
Item number: NSJ-RQ8728
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Protein Wnt-5a is a protein that in humans is encoded by the WNT5A gene. This gene is a member of the WNT gene family. The WNTs comprise a large class of secreted proteins that control essential developmental processes such as embryonic patterning, cell growth,...
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a, WNT5A Antibody |
| Application: | WB, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
790.00€
*
Item number: ATA-HPA077920.100
Rabbit Polyclonal WNT5A Antibody against Human Wnt family member 5A. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000021994: 100%, ENSRNOG00000015618:...
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
463.00€
*
Item number: ARG56400.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Probable developmental protein. May be a signaling molecule which affects the development of discrete regions of tissues. Is likely to signal over only few cell diameters. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-WNT5B, Anti-Protein Wnt-5b |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
707.00€
*
Item number: ARG56835.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Can activate or inhibit canonical Wnt signaling, depending on receptor context. In the presence of FZD4, activates beta-catenin signaling. In the presence of ROR2, inhibits the canonical Wnt pathway by promoting...
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a |
| Application: | WB, IHC (paraffin), FC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
616.00€
*
Item number: G-HUFI00906.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: G-HUFI01514.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: G-MOFI00324.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | mouse |
698.00€
*
Item number: 200-401-I36
Anti-Wnt5a Antibody was purified by Protein G chromatography. A BLAST analysis was used to suggest cross-reactivity with Anti-Wnt5a from rat based on 100% homology with the immunizing sequence. Cross-reactivity with Anti-Wnt5a from other sources has not been determined. Protein function: Ligand for members of the...
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
819.00€
*
Item number: NSJ-F54040-0.1ML
Antibody in PBS with 50% Glycerol and 0.03% ProClin 300. Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Probable developmental protein. May be a signaling molecule which affects the development of discrete regions of tissues. Is likely to signal over only few cell diameters. Protein...
| Keywords: | Anti-WNT5B, Anti-Protein Wnt-5b, WNT5B Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
772.00€
*
Item number: NSJ-R31492
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. WNT5A is a protein that in humans is encoded by the gene of the same name. It is a member of the WNT gene family. The WNTs comprise a large class of secreted proteins that control essential developmental processes such as embryonic patterning, cell growth,...
| Keywords: | Anti-WNT5A, Anti-Protein Wnt-5a, WNT5A Antibody |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
790.00€
*