Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cay32292-100 | 100 µl | - |
6 - 10 business days* |
554.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Syntaxin-1A is a type II integral membrane protein and member of the SNARE complex that has a... more
Product information "Anti-Syntaxin-1A Rabbit Monoclonal Antibody (Clone RM367)"
Syntaxin-1A is a type II integral membrane protein and member of the SNARE complex that has a major role in neuronal exocytosis. It is composed of a cytoplasmic N-terminal regulatory domain, a coiled-coil SNARE domain that mediates protein-protein interactions, and a C-terminal transmembrane tail that is required for membrane localization. Syntaxin-1A is located primarily on neuronal plasma membranes and associates with synaptosomal-associated protein 25 (SNAP-25), vesicle-associated membrane protein (VAMP), and the syntaxin-binding protein Munc18 to form the SNARE complex, which facilitates synaptic vesicle docking and neurotransmitter release in a calcium-dependent manner. It is also found in pancreatic beta cells, where it is involved in insulin secretion, as well as in the heart. STX1A SNPs have been found in patients with Asperger syndrome, attention-deficit hyperactivity disorder (ADHD), or coronary artery disease. Cayman's Syntaxin-1A Rabbit Monoclonal Antibody (Clone RM367) can be used for immunohistochemistry (IHC) and Western blot (WB) applications.Synonyms: Hemolysin Co-regulated Protein 1, HPC-1, Stx-1A. Immunogen: Peptide corresponding to residues near the N-terminal of human syntaxin-1A. Clone Designation: RM367. Formulation: (Request formulation change), 100 µl of protein A-affinity purified monoclonal antibody. Storage Buffer: PBS, with 50% glycerol, 1% BSA, and 0.09% sodium azide. Host: Rabbit. Isotype: IgG. Applications: IHC, WB. Cross Reactivity: (+) Human syntaxin-1A.
| Keywords: | Hemolysin Co-regulated Protein 1, HPC-1, Stx-1A |
| Supplier: | Cayman Chemical |
| Supplier-Nr: | 32292 |
Properties
| Application: | IHC, WB |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | RM367 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Immunogen: | Peptide corresponding to residues near the N-terminal of human syntaxin-1A |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K04560 | Matching products |
| UniProt ID : | Q16623 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 6804 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | -20°C (International: -20°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed