- Search results for Q16623
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
45 products were found matching "Q16623"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: ATA-HPA063011.100
Rabbit Polyclonal STX1A Antibody against Human syntaxin 1A. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000024392: 39%, ENSRNOG00000000851: 39%....
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 330.00€
*
Item number: ARG63830.100
Protein function: Potentially involved in docking of synaptic vesicles at presynaptic active zones. May play a critical role in neurotransmitter exocytosis. May mediate Ca(2+)-regulation of exocytosis acrosomal reaction in sperm. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | mouse |
871.00€
*
Item number: G-HUFI01013.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: 200-301-E40
Anti-Syntaxin Monoclonal Antibody is directed against Syntaxin. Syntaxin antibody was purified by Protein G chromatography. Cross reactivity with syntaxin from other species has not been determined. Protein function: Potentially involved in docking of synaptic vesicles at presynaptic active zones. May play a...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human, rat, swine, hamster |
881.00€
*
Item number: NSJ-R32248
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Syntaxin 1a is a member of the syntaxin superfamily. Syntaxins are nervous system-specific proteins implicated in the docking of synaptic vesicles with the presynaptic plasma membrane. Syntaxins possess a single C-terminal transmembrane domain, a SNARE [Soluble...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1, Syntaxin 1a Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
790.00€
*
Item number: NSJ-R34383-100UG
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: Syntaxin 1A Protein function: Plays a role in hormone and neurotransmitter exocytosis. Potentially involved in docking of synaptic vesicles at presynaptic active zones. May mediate Ca(2+)-...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1, STX1A Antibody |
| Application: | WB, ELISA (peptide) |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
836.00€
*
Item number: E-AB-16084.120
This gene encodes a member of the syntaxin superfamily. Syntaxins are nervous system-specific proteins implicated in the docking of synaptic vesicles with the presynaptic plasma membrane. Syntaxins possess a single C-terminal transmembrane domain, a SNARE [Soluble NSF (N-ethylmaleimide-sensitive fusion...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1, STX1A Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: ARG52439.50
Protein function: Plays an essential role in hormone and neurotransmitter calcium-dependent exocytosis and endocytosis (PubMed:26635000). Part of the SNARE (Soluble NSF Attachment Receptor) complex composed of SNAP25, STX1A and VAMP2 which mediates the fusion of synaptic vesicles with the presynaptic plasma...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human, mouse, rat, hamster, swine |
625.00€
*
Item number: REV-31-1253-00-R100
Recombinant Antibody. This antibody reacts to human, mouse, and rat Syntaxin-1A. Applications: WB, IHC. Source: Rabbit. Liquid. 50% Glycerol/PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. Synaptic vesicles store neurotransmitters that are released during calcium-regulated exocytosis. The specificity of neurotransmitter...
| Keywords: | Neuron-specific Antigen HPC-1 |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
541.00€
*
Item number: Cay32292-100
Syntaxin-1A is a type II integral membrane protein and member of the SNARE complex that has a major role in neuronal exocytosis. It is composed of a cytoplasmic N-terminal regulatory domain, a coiled-coil SNARE domain that mediates protein-protein interactions, and a C-terminal transmembrane tail that is required...
| Keywords: | Hemolysin Co-regulated Protein 1, HPC-1, Stx-1A |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
554.00€
*
Item number: ATA-HPA069176.100
Protein function: Plays an essential role in hormone and neurotransmitter calcium-dependent exocytosis and endocytosis (PubMed:26635000). Part of the SNARE (Soluble NSF Attachment Receptor) complex composed of SNAP25, STX1A and VAMP2 which mediates the fusion of synaptic vesicles with the presynaptic plasma...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Application: | IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 330.00€
*
Item number: NSJ-R20386-0.1ML
Antibody in PBS with 50% glycerol, 1% BSA and 0.09% sodium azide. This antibody reacts to human, mouse, and rat Syntaxin-1A. Protein function: Plays an essential role in hormone and neurotransmitter calcium-dependent exocytosis and endocytosis (PubMed:26635000). Part of the SNARE (Soluble NSF Attachment Receptor)...
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1, STX1A Antibody / Syntaxin 1A |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
772.00€
*