Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ATA-HPA069176.25 | 25 µl | - |
7 - 10 business days* |
330.00€
|
|||
| ATA-HPA069176.100 | 100 µl | - |
7 - 10 business days* |
463.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein function: Plays an essential role in hormone and neurotransmitter calcium-dependent... more
Product information "Anti-STX1A"
Protein function: Plays an essential role in hormone and neurotransmitter calcium-dependent exocytosis and endocytosis (PubMed:26635000). Part of the SNARE (Soluble NSF Attachment Receptor) complex composed of SNAP25, STX1A and VAMP2 which mediates the fusion of synaptic vesicles with the presynaptic plasma membrane. STX1A and SNAP25 are localized on the plasma membrane while VAMP2 resides in synaptic vesicles. The pairing of the three SNAREs from the N-terminal SNARE motifs to the C-terminal anchors leads to the formation of the SNARE complex, which brings membranes into close proximity and results in final fusion. Participates in the calcium-dependent regulation of acrosomal exocytosis in sperm (PubMed:23091057). Plays also an important role in the exocytosis of hormones such as insulin or glucagon-like peptide 1 (GLP-1). [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest antigen sequence identity to mouse: 100% and to rat: 100%
| Keywords: | Anti-STX1, Anti-STX1A, Anti-Syntaxin-1A, Anti-Neuron-specific antigen HPC-1 |
| Supplier: | Atlas Antibodies |
| Supplier-Nr: | HPA069176 |
Properties
| Application: | IHC |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Recombinant Protein Epitope Signature Tag (PrEST) antigen sequence: QRQLEITGRT TTSEELEDML ESGNPAIF (ATA-APrEST90498) |
Database Information
| KEGG ID : | K04560 | Matching products |
| UniProt ID : | Q16623 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 6804 | Matching products |
| Protein Atlas Nr. : | ENSG00000106089 |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +20°C (International: +20°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed