Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| N5385-01A.100 | 100 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
754.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
This is an N-ras oncogene encoding a membrane protein that shuttles between the Golgi apparatus... more
Product information "Anti-NRAS (Neuroblastoma RAS Viral (v-ras) Oncogene Homolog, N-Ras, ALPS4, AV095280, GTPase NRas, HR"
This is an N-ras oncogene encoding a membrane protein that shuttles between the Golgi apparatus and the plasma membrane. This shuttling is regulated through palmitoylation and depalmitoylation by the ZDHHC9-GOLGA7 complex. The encoded protein, which has intrinsic GTPase activity, is activated to a GTP-bound form by a GTPase activating protein and inactivated to a GDP-bound form by a guanine nucleotide-exchange factor. Defects in this gene are a cause of juvenile myelomonocytic leukemia (JMML). Applications: Suitable for use in ELISA, Immunohistochemistry and Western Blot. Other Applications not tested. Recommended Dilutions: ELISA: 1:32,000, Western Blot: 0.01-0.03ug/ml, Immunohistochemistry (Paraffin): 2-3ug/ml Requires HEIR using citrate buffer pH6.0, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Positive Control: Human lysates of cell line A431, Blocking Peptide: N5385-01A1, Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. For long-term storage and to avoid repeated freezing and thawing, aliquot and store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 monthsat -20°C. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap. Further dilutions can be made in assay buffer.
| Keywords: | Anti-Transforming protein N-Ras |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | N5385-01A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Synthetic peptide, C-RMKKLNSSDDGTQ, from the internal region of human NRAS. |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K07828 | Matching products |
| UniProt ID : | P01111 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 4893 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed