Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A304-485A-T | 10 µl (10 µg) | - |
2 - 8 business days* |
165.00€
|
|||
| A304-485A | 100 µl (100 µg) | - |
2 - 8 business days* |
586.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein function: Potential role in vesicular protein trafficking, mainly in the early secretory... more
Product information "Anti-TMED1"
Protein function: Potential role in vesicular protein trafficking, mainly in the early secretory pathway. May act as a cargo receptor at the lumenal side for incorporation of secretory cargo molecules into transport vesicles and may be involved in vesicle coat formation at the cytoplasmic side. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-Tp24, Anti-TMED1, Anti-IL1RL1L, Anti-p24gamma1, Anti-p24 family protein gamma-1, Anti-Interleukin-1 receptor-like 1 ligand, Anti-Putative T1/ST2 receptor-binding protein, Anti-Transmembrane emp24 domain-containing protein 1 |
| Supplier: | Bethyl Laboratories |
| Supplier-Nr: | A304-485A |
Properties
| Application: | WB, IP |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse (Expected: rat, bovine, orangutan) |
| Immunogen: | synthetic peptide. The epitope recognized by A304-485A-T maps to a region between residue 50 to 100 of human Transmembrane Emp24 Protein Transport Domain Containing 1 using the numbering given in entry NP_006849.1 (GeneID 11018). |
| Format: | Antigen Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K20348 | Matching products |
| UniProt ID : | Q13445 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 11018 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed