Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S1013-65A.200 | 200 µl | - | - |
3 - 19 business days* |
865.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
SIGLECs are members of the immunoglobulin superfamily that are expressed on the cell surface.... more
Product information "Anti-SIGLEC11, CT (Sialic Acid-binding Ig-like Lectin 11, Sialic Acid-binding Lectin 11, Siglec-11,"
SIGLECs are members of the immunoglobulin superfamily that are expressed on the cell surface. Most SIGLECs have one or more cytoplasmic immune receptor tyrosine-based inhibitory motifs (ITIM). SIGLECs are typically expressed on cells of the innate immune system, with the exception of the B-cell expressed SIGLEC6. Sequence analysis predicted that the 697aa SIGLEC10 protein contains a signal peptide, an N-terminal V-set Ig-like domain and four C2-set Ig-like domains, five potential N-linked glycosylation sites, a transmembrane region, and a 126-residue cytoplasmic tail with 3 putative ITIMs. Northern blot analysis detected a major 3.0-kb SIGLEC10 transcript, with highest levels in spleen, lymph node, blood leukocytes, and appendix. Little or no expression was observed in pancreas, thyroid, and testis. Flow cytometric analysis demonstrated eosinophil-specific expression of SIGLEC10, but at a lower level than that of SIGLEC8. Expression was also detected on monocytes and a CD16-positive/CD56-negative natural killer-like lymphocyte population. After sialidase treatment, which is necessary for unmasking the sialic acid-binding site on SIGLECs interacting with cell surface sialic acids, cells expressing SIGLEC10 bound to red blood cells. Immunoprecipitation analysis indicated expression of a 100- to 120-kD monomeric protein, higher than the predicted molecular mass, suggesting that SIGLEC10 is glycosylated. Applications: Suitable for use in Western Blot, ELISA and Immunohistochemistry. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 1:1000, Immunohistochemistry (FFPE): 1:10-1:50, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-Sialic acid-binding lectin 11, Anti-Sialic acid-binding Ig-like lectin 11 |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | S1013-65A |
Properties
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Synthetic peptide selected from the C-terminal region of human SIGLEC11 (KLH). |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K06750 | Matching products |
| UniProt ID : | Q96RL6 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 114132 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed