Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| R9931-16A.200 | 200 µl | - | - |
3 - 19 business days* |
865.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
This gene encodes the second human homologue of the bacterial RuvB gene. Bacterial RuvB protein... more
Product information "Anti-Reptin, CT (RuvB-like 2, 48kD TATA Box-binding Protein-interacting Protein, 48kD TBP-Interactin"
This gene encodes the second human homologue of the bacterial RuvB gene. Bacterial RuvB protein is a DNA helicase essential for homologous recombination and DNA double-strand break repair. Functional analysis showed that this gene product has both ATPase and DNA helicase activities. This gene is physically linked to the CGB/LHB gene cluster on chromosome 19q13.3, and is very close (55 nt) to the LHB gene, in the opposite orientation. Applications: Suitable for use in ELISA and Western Blot. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 1:1000, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for 12 months after receipt. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | EC=3.6.4.12, Anti-Repressing pontin 52, Anti-INO80 complex subunit J, Anti-48 kDa TBP-interacting protein, Anti-TIP60-associated protein 54-beta, Anti-51 kDa erythrocyte cytosolic protein, Anti-48 kDa TATA box-binding protein-interacting protein |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | R9931-16A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
| Immunogen: | Synthetic peptide selected from the C-terminal region of human RUVBL2 (KLH). |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K11338 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9Y230 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 10856 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed