Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E-AN301557L.50 | 50 µl | - |
7 - 16 business days* |
304.00€
|
|||
| E-AN301557L.100 | 100 µl | - |
7 - 16 business days* |
464.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
hSET1 is a component of the histone methyltransferase (HMT) complex, which is a member of the... more
Product information "Anti-Recombinant SETD1A, clone A256"
hSET1 is a component of the histone methyltransferase (HMT) complex, which is a member of the COMPASS family, has H3K4 methyltransferase activity, and is closely related to development and tumors. hSET1 can produce mono-, di- and Trimethylation at lys4 (K4) on histone H3. This activity is blocked by the pre-methylation of the transcription repressor K9, indicating that the SET1/ASH2 complex can cause crosstalk between K9 methylation and K4 methylation. SET1 protein may play a role in synaptic function and neuron development. In addition, hSET1 protein can affect the proliferation and apoptosis of leukemia cells, and promote differentiation into neutrophils, providing new ideas for the treatment of leukemia and other cancers.
| Keywords: | Anti-SETD1A, Anti-Lysine N-methyltransferase 2F, Anti-SET domain-containing protein 1A, Anti-Histone-lysine N-methyltransferase SETD1A, Anti-Set1/Ash2 histone methyltransferase complex subunit SET1, Recombinant SETD1A Monoclonal Antibody |
| Supplier: | Elabscience |
| Supplier-Nr: | E-AN301557L |
Properties
| Application: | IHC, IF, FCM |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | A256 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat, mouse |
| Immunogen: | Recombinant human SETD1A fragment |
Database Information
| KEGG ID : | K11422 | Matching products |
| UniProt ID : | O15047 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 9739 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | -20°C (International: -20°C) |
| Signal Word: | Warning |
| GHS Hazard Pictograms: |
|
| H Phrases: | H317 |
| P Phrases: | P261, P272, P280, P302+352, P333+313 |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed