Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 612-401-E20 | 100 µl | - | - |
6 - 10 business days* |
877.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Anti-Rab 3 antibodies was affinity purified from monospecific antiserum by immunoaffinity... more
Product information "Anti-Rab 3"
Anti-Rab 3 antibodies was affinity purified from monospecific antiserum by immunoaffinity purification. This antibody is directed against rat Rab3 proteins. Cross reactivity with Rab 3 from other species has not been determined, however, the sequence of the immunogen shows 100% identity to human, mouse, Xenopus and non-human primates, therefore cross reactivity is expected. Protein function: Involved in exocytosis by regulating a late step in synaptic vesicle fusion. Could play a role in neurotransmitter release by regulating membrane flow in the nerve terminal. Interacts with RAB3IP. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-Rab3a, Anti-Ras-related protein Rab-3A |
| Supplier: | Rockland Immunochemicals |
| Supplier-Nr: | 612-401-E20 |
Properties
| Application: | WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | rat |
| Immunogen: | synthetic peptide corresponding to amino acid residues from the N-terminal region conjugated to KLH. |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K07882 | Matching products |
| UniProt ID : | P63012 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 25531 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | -20°C (International: -20°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed