Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E-AN200133P.100 | 100 µl | - |
7 - 16 business days* |
389.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
The protein encoded by this gene is a member of the PP2C family of Ser/Thr protein phosphatases.... more
Product information "Anti-PPM1A/PP2CA/PP2C-alpha Monoclonal Antibody"
The protein encoded by this gene is a member of the PP2C family of Ser/Thr protein phosphatases. PP2C family members are known to be negative regulators of cell stress response pathways. This phosphatase dephosphorylates, and negatively regulates the activities of, MAP kinases and MAP kinase kinases. It has been shown to inhibit the activation of p38 and JNK kinase cascades induced by environmental stresses. This phosphatase can also dephosphorylate cyclin-dependent kinases, and thus may be involved in cell cycle control. Overexpression of this phosphatase is reported to activate the expression of the tumor suppressor gene TP53/p53, which leads to G1/M cell cycle arrest and apoptosis. Three alternatively spliced transcript variants encoding distinct isoforms have been described. Protein function: Enzyme with a broad specificity. Negatively regulates TGF- beta signaling through dephosphorylating SMAD2 and SMAD3, resulting in their dissociation from SMAD4, nuclear export of the SMADs and termination of the TGF-beta-mediated signaling. Dephosphorylates PRKAA1 and PRKAA2. Plays an important role in the termination of TNF-alpha- mediated NF-kappa-B activation through dephosphorylating and inactivating IKBKB/IKKB. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | PPM1A, PPPM1A, PP2C-alpha, Protein phosphatase IA, Protein phosphatase 1A, Protein phosphatase 2C isoform alpha, PPM1A/PP2CA/PP2C-alpha Monoclonal Antibody |
| Supplier: | Elabscience |
| Supplier-Nr: | E-AN200133P |
Properties
| Application: | FCM, ICC/IF |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | 11B5 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Recombinant Human PPM1A / PP2C-alpha protein |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K04457 | Matching products |
| UniProt ID : | P35813 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 5494 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C (avoid repeat freezing and thawing cycles) |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
| Signal Word: | Warning |
| GHS Hazard Pictograms: |
|
| H Phrases: | H317 |
| P Phrases: | P261, P272, P280, P302+352, P333+313 |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed