Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 600-401-J93 | 100 µg | - | - |
6 - 10 business days* |
733.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Anti-PI4KII alpha was affinity purified from monospecific antiserum by immunoaffinity... more
Product information "Anti-PI4KII alpha"
Anti-PI4KII alpha was affinity purified from monospecific antiserum by immunoaffinity chromatography. A BLAST analysis was used to suggest cross-reactivity with human, mouse, and rat based on 100% sequence homology. Cross-reactivity with PI4KII alpha from other sources has not been determined. PI4KII alpha contributes to the overall PI4-kinase activity of the cell. It contributes to the production of InsP3 in stimulated cells. A member of PI3/PI4-kinase family, PI4KII alpha is widely expressed with the highest amount of expression in the kidney, brain, heart, skeletal muscle, and placenta. It is associated with the BLOC-1 and AP-3 complexes. Anti-PI4KII alpha antibody is ideal for investigators interested in Kinase and Phosphatase Antibodies.
| Keywords: | Anti-PI4K2A, EC=2.7.1.67, Anti-Phosphatidylinositol 4-kinase type 2-alpha, Anti-Phosphatidylinositol 4-kinase type II-alpha |
| Supplier: | Rockland Immunochemicals |
| Supplier-Nr: | 600-401-J93 |
Properties
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | synthetic peptide at the N-terminal of human P4K2A protein. |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K13711 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9BTU6 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 55361 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | -20°C (International: -20°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed