Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| O6350-05A.50 | 50 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
834.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
HtrA2 (Omi) is a serine protease that plays a significant role in apoptosis. Localized to the... more
Product information "Anti-OMI (Serine Protease HTRA2, Mitochondrial, High Temperature Requirement Protein A2, HtrA2, Omi"
HtrA2 (Omi) is a serine protease that plays a significant role in apoptosis. Localized to the intermembrane space of the mitochondria, HtrA2 exists as at least four isoforms. In response to cellular stress signals, HtrA2 is released into the cytosol. HtrA2 induces cell death either by direct binding to BIRC proteins (also called inhibitor of apoptosis proteins, IAPs), leading to an increase in caspase activity, or by a BIRC-inhibition-independent caspaseindependent and Serine protease activity-dependent mechanism. Applications: Suitable for use in Western Blot and Immunohistochemistry. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 0.5-1ug/ml, Immunohistochemistry (Formalin fixed paraffin embedded): 5ug/ml, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | O6350-05A |
Properties
| Application: | IHC, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Synthetic peptide corresponding to 16aa from human Omi at C-terminal (KLH). |
| Format: | Highly Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K08669 | Matching products |
| UniProt ID : | O43464 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 27429 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed