Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A302-018A-T | 10 µl (10 µg) | - |
2 - 8 business days* |
165.00€
|
|||
| A302-018A | 100 µl (100 µg) | - |
2 - 8 business days* |
586.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein function: Involved in ribosomal large subunit assembly (PubMed:24120868).... more
Product information "Anti-NOL1"
Protein function: Involved in ribosomal large subunit assembly (PubMed:24120868). S-adenosyl-L-methionine-dependent methyltransferase that specifically methylates the C(5) position of cytosine 4447 in 28S rRNA (Probable). May play a role in the regulation of the cell cycle and the increased nucleolar activity that is associated with the cell proliferation (Probable). [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-NOL1, Anti-NOP2, Anti-Nucleolar protein 1, Anti-Nucleolar protein 2 homolog, Anti-Proliferating-cell nucleolar antigen p120, Anti-Proliferation-associated nucleolar protein p120, Anti-Probable 28S rRNA (cytosine(4447)-C(5))-methyltransferase |
| Supplier: | Bethyl Laboratories |
| Supplier-Nr: | A302-018A |
Properties
| Application: | WB, IP |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human (Expected: gorilla, chimpanzee, white-tufted-ear marmoset) |
| Immunogen: | synthetic peptide. The epitope recognized by A302-018A-T maps to a region between residue 762 and 812 of human nucleolar protein 1 using the numbering given in entry AAH00656.1 (GeneID 4839). |
| Format: | Antigen Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K14835 | Matching products |
| UniProt ID : | P46087 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 4839 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed