Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| REV-31-1248-00-C050 | 50 µg | - | - |
3 - 9 business days* |
541.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Recombinant Antibody. This antibody reacts to N6-Methyladenosine (m6A) in both RNA and DNA. No... more
Product information "Anti-N6-Methyladenosine, Rabbit Monoclonal (RM362)"
Recombinant Antibody. This antibody reacts to N6-Methyladenosine (m6A) in both RNA and DNA. No cross reactivity with non-methylated adenosine. Applications: DotBlot, ELISA, MeRIP. Source: Rabbit. Liquid. 50% Glycerol/PBS with 1% BSA and 0.09% sodium azide. N6-methyladenosine (m6A) is methylation that occurs in the N6-position of adenosine, which is the most prevalent internal modification on eukaryotic mRNA. Accumulating evidence suggests that m6A modulates gene expression, thereby regulating cellular processes ranging from cell self-renewal, differentiation, invasion and apoptosis. M6A is installed by m6A methyltransferases, removed by m6A demethylases and recognized by reader proteins, which regulate of RNA metabolism including translation, splicing, export, degradation and microRNA processing. Alteration of m6A levels participates in cancer pathogenesis and development via regulating expression of tumor-related genes like BRD4, MYC, SOCS2 and EGFR.
| Keywords: | m6A |
| Supplier: | RevMAb Biosciences |
| Supplier-Nr: | 31-1248-00 |
Properties
| Application: | DB, ELISA, MeRIP |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | RM362 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | broad |
| Format: | Purified |
Database Information
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed