Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M9758-03A.1 | 1 ml | - | - |
3 - 19 business days* |
778.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Myelin basic protein (MBP) is an abundant protein component of the myelin membrane and is... more
Product information "Anti-Myelin Basic Protein (MBP, Myelin A1 Protein, Myelin Membrane Encephalitogenic Protein, MGC9967"
Myelin basic protein (MBP) is an abundant protein component of the myelin membrane and is reported to have a role in its formation and stabilization. Applications: Suitable for use in ELISA and Western Blot. Other applications not tested. Recommended Dilution: ELISA: 1:100-1:400 , Western Blot: Detects a band at 18.5kD on reducing SDS-PAGE against rat brain lysate., Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for 12 months after receipt. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-MBP, Anti-Myelin A1 protein, Anti-Myelin basic protein, Anti-Myelin membrane encephalitogenic protein |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | M9758-03A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat |
| Immunogen: | Native myelin basic protein from human brain. |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K17269 | Matching products |
| UniProt ID : | P02686 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 4155 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed