Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M4679-50A.100 | 100 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
945.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
MEK Partner 1 (MP1) was initially identified as a scaffold protein that tethers MEK1 and ERK1 to... more
Product information "Anti-MP1 (MEK partner 1)"
MEK Partner 1 (MP1) was initially identified as a scaffold protein that tethers MEK1 and ERK1 to facilitate their activation. MP1 and other MAPK scaffolds promote phosphorylation efficiency and specificity, localize their bound pathway components to particular subcellular sites, and serve as nodes of signal integration for regulation of MAPK pathways by other signaling events. With the assistance of adaptor protein p14, the bound MP1 complex localizes to late endosomes and is thought to regulate endosomal traffic and cellular proliferation during tissue homeostasis. Applications: Suitable for use in Western Blot and ELISA. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 1ug/ml, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: Lyophilized powder may be stored at 4°C for short-term only. Reconstitute to nominal volume by adding sterile 40-50% glycerol and store at -20°C. Reconstituted product is stable for 12 months at -20°C. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap. Further dilutions can be made in assay buffer.
| Keywords: | Anti-Mp1, Anti-LAMTOR3, Anti-PRO2783, Anti-MAP2K1IP1, Anti-MEK-binding partner 1, Anti-Ragulator complex protein LAMTOR3, Anti-Mitogen-activated protein kinase scaffold protein 1, Anti-Late endosomal/lysosomal adaptor and MAPK and MTOR activator 3 |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | M4679-50A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | 7H255 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
| Immunogen: | E. coli-derived full-length recombinant human MP1 (aa1-124) Accession # Q9UHA4 |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K04370 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9UHA4 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 8649 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed