Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M4099-95N.200 | 200 µl | - | - |
3 - 19 business days* |
865.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
MOB4A is similar to the yeast Mob1 protein. Yeast Mob1 binds Mps1p, a protein kinase essential... more
Product information "Anti-MOBKL1A, NT (Mps One Binder Kinase Activator-like 1A, Mob1 Homolog 1A, Mob1A, MATS2, MGC33910,"
MOB4A is similar to the yeast Mob1 protein. Yeast Mob1 binds Mps1p, a protein kinase essential for spindle pole body duplication and mitotic checkpoint regulation. Mob4A regulates NDR1 and NDR2 kinase activity, widely expressed nuclear serine-threonine kinases that have been implicated in cell proliferation and/or tumor progression. Applications: Suitable for use in ELISA and Immunohistochemistry. Other applications not tested. Recommended Dilution: ELISA: 1:1,000, Immunohistochemistry: 1:50, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-MOB1B, Anti-Mob1B, Anti-Mob1 homolog 1A, Anti-MOB kinase activator 1B, Anti-Mps one binder kinase activator-like 1A |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | M4099-95N |
Properties
| Application: | ELISA, IHC |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Synthetic peptide selected from the N-terminal region of human MOB4A (KLH). |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K06685 | Matching products |
| UniProt ID : | Q7L9L4 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 92597 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed