Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
NEW
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NSJ-RQ8396 | 100 µg | - | - |
3 - 10 business days* |
790.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. The NTMT1 gene encodes an N-terminal... more
Product information "Anti-METTL11A / NRMT / NTMT1"
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. The NTMT1 gene encodes an N-terminal methyltransferase (N-terminal RCC1 methyltransferase, NRMT1, METTL11A) for the RAN guanine nucleotide exchange factor regulator of chromosome condensation 1 (RCC1). The enzyme alpha-N-methylates other protein targets such as SET (MIM 600960) and RB (MIM 180200). Protein function: Distributive alpha-N-methyltransferase that methylates the N- terminus of target proteins containing the N-terminal motif [Ala/Gly/Pro/Ser]-Pro-Lys when the initiator Met is cleaved. Specifically catalyzes mono-, di- or tri-methylation of the exposed alpha-amino group of the Ala, Gly or Ser residue in the [Ala/Gly/Ser]- Pro-Lys motif and mono- or di-methylation of Pro in the Pro-Pro-Lys motif. Some of the substrates may be primed by NTMT2-mediated monomethylation (PubMed:24090352). Catalyzes the trimethylation of the N-terminal Gly in CENPA (after removal of Met-1). Responsible for the N-terminal methylation of KLHL31, MYL2, MYL3, RB1, RCC1, RPL23A and SET. Required during mitosis for normal bipolar spindle formation and chromosome segregation via its action on RCC1. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-NTMT1, Anti-AD-003, Anti-C9orf32, METTL11A Antibody / NRMT / NTMT1 |
| Supplier: | NSJ Bioreagents |
| Supplier-Nr: | RQ8396 |
Properties
| Application: | WB, IHC (paraffin), IF, FC, ELISA |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | An E.coli-derived human recombinant protein (K21-R223) |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K16219 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9BV86 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 28989 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed