Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NSJ-R30049 | 100 µg | - | - |
3 - 10 business days* |
790.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
0.5mg/ml with 1% BSA and 0.01% sodium azide if reconstituted with 0.2ml sterile 1XPBS.... more
Product information "Anti-MAP1, clone MP-1"
0.5mg/ml with 1% BSA and 0.01% sodium azide if reconstituted with 0.2ml sterile 1XPBS. Microtubules are the ubiquitous cytoskeletal structural components that are involved in intracellular transport. They are composed of tubulin and microtubule-associated proteins(MAPs). MAP1 is one of the major neuronal MAPs as well as being the largest(350KD). MAPs include MAP1A, MAP1B, and MAP2. MAP1a is a single-copy gene spanning 10.5 kb. MAP1a coding sequence is contained in five exons. MAP1B is encoded as a polyprotein that is processed to form a complex N-terminal microtubule-binding domain. Protein function: Structural protein involved in the filamentous cross- bridging between microtubules and other skeletal elements. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-MAP1A, Anti-MAP1L, MAP1 Antibody |
| Supplier: | NSJ Bioreagents |
| Supplier-Nr: | R30049 |
Properties
| Application: | WB, IHC (paraffin), IF |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | MP-1 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse, rat |
| Immunogen: | Rat brain microtubule-associated proteins were used as the immunogen for this MAP1 antibody. |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K10429 | Matching products |
| UniProt ID : | P78559 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 4130 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed