Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M2362-16K.100 | 100 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
977.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Extracellular signal-regulated kinase 4 (ERK4) is a serine/threonine protein kinase also known as... more
Product information "Anti-MAP Kinase 4 (Mitogen-activated Protein Kinase 4, MAPK 4, MAPK4, Extracellular Signal-regulated"
Extracellular signal-regulated kinase 4 (ERK4) is a serine/threonine protein kinase also known as mitogen-activated protein kinase 4 (MAPK4), p63MAPK, and ERK3-related kinase. ERK4 and the structurally similar ERK3 (MAPK6) lack the phosphoacceptor sequence T-X-Y present in other MAPKs. ERK4 complexes with ERK3 to activate MAPK-activated protein kinase 5 (MK5), also known as PRAK. Applications: Suitable for use in Western Blot and ELISA. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 2ug/ml, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: Lyophilized powder may be stored at 4°C for short-term only. Reconstitute to nominal volume by adding sterile 40-50% glycerol and store at -20°C. Reconstituted product is stable for 12 months at -20°C. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap. Further dilutions can be made in assay buffer.
| Keywords: | Anti-ERK4, Anti-MAPK4, Anti-ERK-4, Anti-MAPK 4, Anti-p63-MAPK, Anti-MAP kinase 4, EC=2.7.11.24, Anti-MAP kinase isoform p63, Anti-Mitogen-activated protein kinase 4, Anti-Extracellular signal-regulated kinase 4 |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | M2362-16K |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | 7H126 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rat |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
| Immunogen: | E. coli-derived recombinant human ERK4 (aa1-126) Accession # P31152 |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K06855 | Matching products |
| UniProt ID : | P31152 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 5596 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed