Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M1748-50A.500 | 500 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
1,246.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Myelin-associated glycoprotein (MAG), also known as Siglec-4a, is a 70kD type I transmembrane... more
Product information "Anti-MAG (myelin associated glycoprotein, GMA, Myelin-associated glycoprotein precursor, SIGLEC4A, S"
Myelin-associated glycoprotein (MAG), also known as Siglec-4a, is a 70kD type I transmembrane glycoprotein in the sialoadhesin family. MAG is expressed on myelinating oligodenrocytes and Schwann cells and preferentially binds alpha 2, 3-linked sialic acid on O-linked glycans and gangliosides. MAG functions in the maintenance of oligodendrocytes and myelinated axons. , , Applications: , Suitable for use in ELISA and Western Blot. Other applications not tested. Recommended Dilutions: ELISA (Capture): 2-8ug/ml. , Western Blot: 1-2ug/ml. The detection limit for rrMAG is ~25ng/lane under non-reucing and reducing conditions. Chemiluminescent detection will increase sensitivity by 5 to 50 fold, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: Lyophilized powder may be stored at -20°C. Stable for 12 months at -20°C. Reconstitute with sterile PBS. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Reconstituted product is stable for 12 months at -20°C. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap. Further dilutions can be made in assay buffer.
| Keywords: | Anti-Brain neuron cytoplasmic protein 3, Anti-Sialic acid-binding Ig-like lectin 4a |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | M1748-50A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | 9H156 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | rat |
| Immunogen: | NS0-derived, recombinant rat MAG aa20-516, P07722. |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K06771 | Matching products |
| UniProt ID : | P07722 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 29409 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed