Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| L1393-51A.100 | 100 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
667.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Latexin, the only endogenous specific inhibitor known for zinc-dependent... more
Product information "Anti-Latexin (Endogenous Carboxypeptidase Inhibitor, ECI, Protein MUM, Tissue Carboxypeptidase Inhib"
Latexin, the only endogenous specific inhibitor known for zinc-dependent metallocarboxypeptidases, is a 222aa protein belonging to the protease inhibitor I47 (latexin) family. Human latexin is an elongated molecule with N- and C-terminal domains that each consist of an alpha helix enveloped by a curved beta sheet and the two domains are separated by a connecting segment. Latexin is a hardly reversible, non-competitive, and potent inhibitor of CPA1, CPA2 and CPA4 but is less potent against other mammalian carboxypeptidases, and it does not inhibit enzymes of other carboxypeptidase classes like metallopeptidases or serine proteases. In rat, Latexin may be used as a molecular marker for the regional specification of the neocortex. It is expressed in most tissues with high expression in brain, lung and digestive tract. Applications: Suitable for use in Western Blot and Immunohistochemistry. Other applications not tested. Recommended Dilution: Western Blot: 0.01-0.1ug/ml, Immunohistochemistry (formalin fixed paraffin embedded): 10ug/ml, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Positive Control: Human pancreas lysate, Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-Tissue carboxypeptidase inhibitor, Anti-Endogenous carboxypeptidase inhibitor |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | L1393-51A |
Properties
| Application: | IHC, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | bovine, human, mouse, rat |
| Immunogen: | Synthetic peptide corresponding to aa200-250 of human Latexin. |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K23594 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9BS40 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 56925 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed