Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ELK-ES15323.50 | 50 µl | - | - |
10 - 14 business days* |
173.00€
|
||
| ELK-ES15323.100 | 100 µl | - | - |
10 - 14 business days* |
290.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
KIF18A is a member of the kinesin superfamily of microtubule-associated molecular motors (see MIM... more
Product information "Anti-KI18A"
KIF18A is a member of the kinesin superfamily of microtubule-associated molecular motors (see MIM 148760) that use hydrolysis of ATP to produce force and movement along microtubules (Luboshits and Benayahu, 2005 [PubMed 15878648]).[supplied by OMIM, Aug 2008], Protein function: Microtubule-depolymerizing kinesin which plays a role in chromosome congression by reducing the amplitude of preanaphase oscillations and slowing poleward movement during anaphase, thus suppressing chromosome movements. May stabilize the CENPE-BUB1B complex at the kinetochores during early mitosis and maintains CENPE levels at kinetochores during chromosome congression. [The UniProt Consortium] Recommended dilutions: WB 1:500-2000,IHC-p 1:50-300, ELISA 2000-20000. Cellular localization: Cell projection, ruffle. Cytoplasm. Nucleus. Cytoplasm, cytoskeleton, microtubule organizing center, centrosome.
| Keywords: | Anti-KIF18A, Anti-MS-KIF18A, Anti-Marrow stromal KIF18A, Anti-Kinesin-like protein KIF18A, KI18A rabbit pAb |
| Supplier: | ELK Biotechnology |
| Supplier-Nr: | ES15323 |
Properties
| Application: | WB, ELISA, IHC |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
| Immunogen: | Synthesized peptide derived from human KI18A AA range: 713-763 |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K10401 | Matching products |
| UniProt ID : | Q8NI77 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 81930 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
You will get a certificate here
Viewed