Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ARG58908.50 | 50 µg | - | - |
6 - 14 business days* |
567.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein function: The large binding pocket can accommodate several single chain phospholipids and... more
Product information "Anti-GM2A"
Protein function: The large binding pocket can accommodate several single chain phospholipids and fatty acids, GM2A also exhibits some calcium-independent phospholipase activity. Binds gangliosides and stimulates ganglioside GM2 degradation. It stimulates only the breakdown of ganglioside GM2 and glycolipid GA2 by beta-hexosaminidase A. It extracts single GM2 molecules from membranes and presents them in soluble form to beta- hexosaminidase A for cleavage of N-acetyl-D-galactosamine and conversion to GM3. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-GM2A |
| Supplier: | Arigo Biolaboratories |
| Supplier-Nr: | ARG58908 |
Properties
| Application: | WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, rat (Expected: mouse) |
| Immunogen: | Synthetic peptide from the internal region of Human GM2A. (NP_000396.2) (C-TTGNYRIESVLS) |
| MW: | 21.5 kD |
| Format: | Ammonium Sulfate Precipitated |
Database Information
| KEGG ID : | K12383 | Matching products |
| UniProt ID : | P17900 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 2760 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: °C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed