Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| G9806-02A.200 | 200 µl | - | - |
3 - 19 business days* |
865.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Guanylate cyclase-activating protein is a l Ca(2+)-binding protein that upregulates synthesis of... more
Product information "Anti-GCAP1, CT (Guanylyl Cyclase-activating Protein 1, GCAP 1, Guanylate Cyclase Activator 1A, GUCA1"
Guanylate cyclase-activating protein is a l Ca(2+)-binding protein that upregulates synthesis of cGMP in photoreceptors. The known mammalian GCAPs are more than 90% similar, consisting of 201 to 205 amino acids, and containing 3 identically conserved Ca(2+)-binding sites. The GUCA1A gene, also termed GCAP1, is transcribed into a single 1.7-kb mRNA species detectable only in the retina. In a 4-generation British family with typical clinical features of autosomal dominant cone dystrophy a tyr99-to-cys mutation) in the GUCA1A gene has been identified. Another family with a pro50-to-leu mutation in GUCA1A demonstrated phenotypic variability ranging from mild photophobia to rod-cone dystrophy. The mutant protein could activate guanylate cyclase 1 (GUCY2D) and displayed similar calcium sensitivity to wildtype protein. However, there was a marked increase in the susceptibility to protease degradation and a reduction in the thermal stability of the pro50-to-leu mutation, which may depress cellular concentration and thereby contribute to retinal cell mortality. Applications: Suitable for use in ELISA, Western Blot, and Immunohistochemistry. Other applications not tested. Recommended Dilution: ELISA: 1:1,000, Western Blot: 1:100-1:500, Immunohistochemistry: 1:50-1:100, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-Guanylate cyclase activator 1A, Anti-Guanylyl cyclase-activating protein 1 |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | G9806-02A |
Properties
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | Synthetic peptide selected from the C-terminal region of human GCAP1 (KLH). |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K08328 | Matching products |
| UniProt ID : | P43080 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 2978 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed