Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| D8075-51A.100 | 100 µg | - | - |
9 - 20 business days* |
850.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
DMP1 is an extracellular matrix protein and a member of the small integrin binding ligand... more
Product information "Anti-DMP1 (Dentin Matrix Acidic Phosphoprotein 1, DMP-1, Dentin Matrix Protein 1)"
DMP1 is an extracellular matrix protein and a member of the small integrin binding ligand N-linked glycoprotein family. It is critical for proper mineralization of bone and dentin, and is present in diverse cells of bone and tooth tissues. DMP1 contains a large number of acidic domains, multiple phosphorylation sites, a functional arg-gly-asp cell attachment sequence, and a DNA binding domain. DMP1 may also have a dual function during osteoblast differentiation. In the nucleus of undifferentiated osteoblasts the unphosphorylated form acts as a transcriptional component for activation of osteoblast-specific genes like osteocalcin. During the osteoblast to osteocyte transition phase it is phosphorylated and exported into the extracellular matrix, where it regulates nucleation of hydroxyapatite. Applications: Suitable for use in ELISA and Western Blot. Other applications not tested. Recommended Dilution: Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: May be stored at 4°C for short-term only. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Aliquots are stable for at least 12 months. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap.
| Keywords: | Anti-Dentin matrix protein 1, Anti-Dentin matrix acidic phosphoprotein 1 |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | D8075-51A |
Properties
| Application: | ELISA, WB |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | 1D4 |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
| Immunogen: | DMP1 (NP_004398, 221-331aa) partial recombinant protein with GST tag. MW of the GST tag alone is 26kD. |
| Format: | Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K23328 | Matching products |
| UniProt ID : | Q13316 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 1758 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed