Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E-PA6006.1500 | 1500 µl | - | - |
7 - 16 business days* |
71.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Caldesmon is a smooth muscle regulatory protein that interacts with actin, myosin, tropomyosin... more
Product information "Anti-Caldesmon, clone YN00146m"
Caldesmon is a smooth muscle regulatory protein that interacts with actin, myosin, tropomyosin and calmodulin. Caldesmon can label smooth muscle and smooth muscle tumor and it can be used to distinguish between smooth muscle and myofibroblast tumor, or between leiomyoma and endometrial stromal tumor. Caldesmon can be used as a marker for the identification of epithelioid mesothelioma, and has been used to distinguish between epithelioid mesothelioma and ovarian serous papillary carcinoma. Protein function: Actin- and myosin-binding protein implicated in the regulation of actomyosin interactions in smooth muscle and nonmuscle cells (could act as a bridge between myosin and actin filaments). Stimulates actin binding of tropomyosin which increases the stabilization of actin filament structure. In muscle tissues, inhibits the actomyosin ATPase by binding to F-actin. This inhibition is attenuated by calcium-calmodulin and is potentiated by tropomyosin. Interacts with actin, myosin, two molecules of tropomyosin and with calmodulin. Also plays an essential role during cellular mitosis and receptor capping. Involved in Schwann cell migration during peripheral nerve regeneration. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-CAD, Anti-CDM, Anti-CALD1, Anti-Caldesmon, Caldesmon Monoclonal Antibody |
| Supplier: | Elabscience |
| Supplier-Nr: | E-PA6006 |
Properties
| Application: | IHC (paraffin) |
| Antibody Type: | Monoclonal |
| Clone: | YN00146m |
| Conjugate: | No |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
Database Information
| KEGG ID : | K12327 | Matching products |
| UniProt ID : | Q05682 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 800 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | +4°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed