Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B2530-01A.100 | 100 µg | - | - |
3 - 19 business days* |
1,039.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
BOK (Bcl-2-related ovarian killer protein, also Bcl2L9 and Mtd) is a 27kD member of the Bax... more
Product information "Anti-BOK (Bcl-2-related Ovarian Killer Protein, hBOK, Bcl-2-like Protein 9, Bcl2-L-9, BCL2L9)"
BOK (Bcl-2-related ovarian killer protein, also Bcl2L9 and Mtd) is a 27kD member of the Bax subgroup of the Bcl-2 family of molecules. It is expressed in spermatocytes, ovarian granulosa cells and liver cells. BOK is activated by E2F proteins, and sensitizes replicating cells to apoptosis when under stress. It is normally found in the cytosol, and upon activation, becomes incorporated into mitochondrial membranes. Human BOK is 212aa in length and contains one BH4 domain (aa32-44), one BH3 domain (aa66-82), a BH1 domain (aa112-131) and a BH2 domain (aa164-178). A potential transmembrane span has been identified between aa189-210. BOK heterodimerizes with Mcl-1, BHRF-1, Bfl-1 and Bnip3, and is known to form heterooligomers. There are two potential splice variants. One contains an alternative start site at Met145, while another shows a five aa substitution for aa117-212. Over aa15-123, human BOK shares 94% aa identity with mouse BOK. Applications: Suitable for use in Western Blot. Other applications not tested. Recommended Dilutions: Western Blot: 1ug/ml, Optimal dilutions to be determined by the researcher. Storage and Stability: Lyophilized powder may be stored at -20°C. Stable for 12 months at -20°C. Reconstitute with sterile PBS, 0.02% sodium azide. Aliquot to avoid repeated freezing and thawing. Store at -20°C. Reconstituted product is stable for 12 months at -20°C. For maximum recovery of product, centrifuge the original vial after thawing and prior to removing the cap. Further dilutions can be made in assay buffer.
| Keywords: | Anti-Bcl-2-like protein 9, Anti-Bcl-2-related ovarian killer protein |
| Supplier: | United States Biological |
| Supplier-Nr: | B2530-01A |
Properties
| Application: | WB |
| Antibody Type: | Polyclonal |
| Conjugate: | No |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
| Immunogen: | E.coli-derived recombinant human BOK (aa15-123). |
| Format: | Affinity Purified |
Database Information
| KEGG ID : | K02561 | Matching products |
| UniProt ID : | Q9UMX3 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 666 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Information about the product reference will follow.
more
You will get a certificate here
Viewed