Products from RevMAb Biosciences
RevMAb Biosciences, Inc. is a biotechnology company focused on the development of recombinant monoclonal antibodies using a revolutionary technology that does not require cell fusion and hybridoma generation. The mission of the company from San Francisco, California is to promote personal health by accelerating biomedical research and advancing disease diagnosis. RevMAb seeks to accomplish this by providing superior monoclonal antibodies to customers in research and diagnostic fields.
More information at: www.adipogen.com/revmab-biosciences
Item number: REV-31-1160-02-R050
| Keywords: | Anti-H3.3B, Anti-PP781, Anti-H3.3A, Anti-Histone H3.3 |
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1175-02-R050
| Keywords: | Anti-H3.3B, Anti-PP781, Anti-H3.3A, Anti-Histone H3.3 |
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1193-02-R050
| Keywords: | Anti-H3.3B, Anti-PP781, Anti-H3.3A, Anti-Histone H3.3 |
| Application: | ELISA, ICC, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1210-02-R050
| Keywords: | Anti-APS, Anti-PSA, Anti-KLK3, Anti-Seminin, Anti-Kallikrein-3, Anti-Semenogelase, EC=3.4.21.77, Anti-P-30 antigen,... |
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1222-02-C050
| Keywords: | Anti-PKB, Anti-AKT1, Anti-PKB alpha, Anti-RAC-PK-alpha, Anti-Protein kinase B, Anti-Proto-oncogene c-Akt, Anti-Protein... |
| Application: | ELISA, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1250-02-R050
| Keywords: | Anti-H3.3B, Anti-PP781, Anti-H3.3A, Anti-Histone H3.3 |
| Application: | ELISA, ICC, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1266-02-R050
| Keywords: | Anti-ERBB, EC=2.7.10.1, Anti-Proto-oncogene c-ErbB-1, Anti-Epidermal growth factor receptor, Anti-Receptor... |
| Application: | IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1276-02-R050
| Keywords: | Anti-IDP, Anti-IDH, Anti-IDH1, Anti-PICD, Anti-NADP(+)-specific ICDH, Anti-Oxalosuccinate decarboxylase, Anti-Cytosolic... |
| Application: | IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1305-02-R050
| Keywords: | Anti-ERBB, EC=2.7.10.1, Anti-Proto-oncogene c-ErbB-1, Anti-Epidermal growth factor receptor, Anti-Receptor... |
| Application: | ELISA, FC, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1315-00-C100
| Application: | ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | broad |
Item number: REV-31-1315-02-C050
| Application: | ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | broad |
Item number: REV-31-1315-MK-KI01