Products from RevMAb Biosciences
RevMAb Biosciences, Inc. is a biotechnology company focused on the development of recombinant monoclonal antibodies using a revolutionary technology that does not require cell fusion and hybridoma generation. The mission of the company from San Francisco, California is to promote personal health by accelerating biomedical research and advancing disease diagnosis. RevMAb seeks to accomplish this by providing superior monoclonal antibodies to customers in research and diagnostic fields.
More information at: www.adipogen.com/revmab-biosciences
Item number: REV-31-1335-00-R100
| Keywords: | Anti-detyrosinated-TUBA2, Anti-detyrosinated-TUBA3C, anti-Detyrosinated alpha-Tubulin (human), Rabbit Monoclonal (RM444),... |
| Application: | WB, ICC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1109-00-R100
| Keywords: | Androgen Receptor, Dihydrotestosterone Receptor, Nuclear Receptor Subfamily 3 Group C Member 4 |
| Application: | WB, ICC, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1062-00-C025
| Keywords: | H3 K27me3 |
| Application: | WB, ELISA, Multiplex, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1145-00-R100
| Keywords: | H3.3 G34W |
| Application: | WB, ELISA, IHC, ICC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1193-00-R100
| Keywords: | H3.3 G34V |
| Application: | WB, ELISA, IHC, ICC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1120-00-R400
| Keywords: | H3.3 G34R |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1144-00-R100
| Keywords: | CDKN2A |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1175-00-R100
| Keywords: | H3 K27M, H3 Lys27 Mutant |
| Application: | WB, ELISA, IHC, ICC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1230-00-R100
| Keywords: | E2, Oestradiol, 17beta-Estradiol |
| Application: | ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | broad |
Item number: REV-31-1234-00-R100
| Keywords: | Cyclooxygenase-2, Prostaglandin G/H synthase 2, PGHS-2 |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1026-00-C100
| Keywords: | Immunoglobulin A1 |
| Application: | ICC, IHC, FC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
Item number: REV-31-1027-00-C100
| Keywords: | Immunoglobulin A2 |
| Application: | ICC, IHC, FC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |