Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
| Item number | Size | Datasheet | Manual | SDS | Delivery time | Quantity | Price |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RDX-RCP9286.100 | 100 µg | - | - |
Request delivery time estimate |
987.00€
|
If you have any questions, please use our Contact Form.
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
You can also order by e-mail: info@biomol.com
Larger quantity required? Request bulk
Protein Length: Ser113- Ala271. Protein Tag: N terminal containing a HIS tag. Interleukin 1alpha... more
Product information "Interleukin-1 Alpha (IL-1A)"
Protein Length: Ser113- Ala271. Protein Tag: N terminal containing a HIS tag. Interleukin 1alpha is a proinflammatory cytokine produced by a wide variety of cell types, including macrophages, osteoblasts, monocytes and hepatocytes. Circulating levels of are normally low and only rise after stimulation by agents such as those produced by inflammation, infection or microbial endotoxins. IL-1 a possesses a wide variety of biological activities and exerts its effects by binding to specific cell surface receptors. RANDOX recombinant IL-1alpha-chain comprises a 159 amino acid fragment (113-271) corresponding to the mature IL-1alpha chain and is expressed in E. coli with an amino-terminal hexahistidine tag. This product is for research use only and is not intended for diagnostic or therapeutic use.
| Keywords: | IL1A, IL1F1, IL-1 alpha, Hematopoietin-1, Interleukin-1 alpha |
| Supplier: | Randox |
| Supplier-Nr: | RCP9286 |
Properties
| Conjugate: | No |
| Host: | E.coli |
| Species reactivity: | human |
| MW: | 22.5 kD |
| Purity: | >95 % (SDS-PAGE) |
| Format: | Solution |
Database Information
| KEGG ID : | K04383 | Matching products |
| UniProt ID : | P01583 | Matching products |
| Gene ID : | GeneID 3552 | Matching products |
Handling & Safety
| Storage: | -20°C |
| Shipping: | +4°C (International: +4°C) |
Caution
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
Our products are for laboratory research use only: Not for administration to humans!
You will get a certificate here
Viewed