- Search results for K04383
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
302 products were found matching "K04383"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: ARG80191.96
Protein function: Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to...
| Keywords: | Anti-IL1A, Anti-IL1F1, Anti-IL-1 alpha, Anti-Hematopoietin-1, Anti-Interleukin-1 alpha |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
678.00€
*
Item number: ARG80237.96
Protein function: Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to...
| Keywords: | Anti-Il1a, Anti-IL-1 alpha, Anti-Interleukin-1 alpha |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | rat |
678.00€
*
Item number: ARG82644.96
Protein function: Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to...
| Keywords: | IL1A, IL-1 alpha, Interleukin-1 alpha |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | dog |
1,463.00€
*
Item number: GSC-Z05417-100
The interleukin (IL)-1 family of cytokines is currently comprised of 11 members that have pleiotropic functions in inflammation and cancer. IL-1alpha and IL-1beta were the first members of the IL-1 family to be described, and both signal via the same receptor, IL-1R. Over the last decade, much progress has been made...
| Keywords: | IL1A, Hematopoietin-1, Interleukin-1 alpha |
| Origin: | human |
| MW: | 43.99 kD |
From 457.00€
*
Item number: GSC-Z05418-100
The interleukin (IL)-1 family of cytokines is currently comprised of 11 members that have pleiotropic functions in inflammation and cancer. IL-1alpha and IL-1beta were the first members of the IL-1 family to be described, and both signal via the same receptor, IL-1R. Over the last decade, much progress has been made...
| Keywords: | IL1A, Hematopoietin-1, Interleukin-1 alpha |
| Origin: | human |
| MW: | 18 kD |
From 524.00€
*
Item number: GSC-Z06181-100
The interleukin (IL)-1 family of cytokines is currently comprised of 11 members that have pleiotropic functions in inflammation and cancer. IL-1alpha and IL-1beta were the first members of the IL-1 family to be described, and both signal via the same receptor, IL-1R. Over the last decade, much progress has been made...
| Keywords: | Il1a, Interleukin-1 alpha |
| Origin: | mouse |
| MW: | 19.08 kD |
From 524.00€
*
Item number: GSC-Z04486-100
The interleukin (IL)-1 family of cytokines is currently comprised of 11 members that have pleiotropic functions in inflammation and cancer. IL-1alpha and IL-1beta were the first members of the IL-1 family to be described, and both signal via the same receptor, IL-1R. Over the last decade, much progress has been made...
| Keywords: | IL1A, Hematopoietin-1, Interleukin-1 alpha |
| Origin: | human |
| MW: | 20.95 kD |
From 887.00€
*
Item number: GSC-Z02912-1
Interleukin-1 alpha (IL-1alpha) is a non-secreted proinflammatory cytokine produced in a variety of cells including monocytes, tissue macrophages, keratinocytes and other epithelial cells. Both IL-1alphaand IL-1beta binds to the same receptor and has similar if not identical biological properties. These cytokines...
| Keywords: | Il1a, Interleukin-1 alpha |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | mouse |
| MW: | 17.9 kD |
From 242.00€
*
Item number: 50430.10
Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to stimulate the release...
| Keywords: | Hematopoietin-1, Lymphocyte-activating factor (LAF), Endogenous Pyrogen (EP), Leukocyte Endogenous Mediator (LEM),... |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 18022.00 D |
From 105.00€
*
Item number: E-PDEM100321.1
Protein function: Cytokine constitutively present intracellularly in nearly all resting non-hematopoietic cells that plays an important role in inflammation and bridges the innate and adaptive immune systems (PubMed:16256210). After binding to its receptor IL1R1 together with its accessory protein IL1RAP, forms the...
| Keywords: | IL-1 alpha, Interleukin-1 alpha, Recombinant Mouse IL1A Protein(GST Tag) |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | mouse |
From 192.00€
*
Item number: AG-20B-0064-C100
Protein function: Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to...
| Keywords: | Anti-Il1a, Anti-IL-1 alpha, Anti-Interleukin-1 alpha |
| Application: | WB, ELISA |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
176.00€
*
Item number: 87380.10
Produced by activated macrophages, IL-1 stimulates thymocyte proliferation by inducing IL-2 release, B-cell maturation and proliferation, and fibroblast growth factor activity. IL-1 proteins are involved in the inflammatory response, being identified as endogenous pyrogens, and are reported to stimulate the release...
| Keywords: | Hematopoietin-1, Lymphocyte-activating factor (LAF), Endogenous Pyrogen (EP), Leukocyte Endogenous Mediator (LEM),... |
| Application: | Cell Culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | rat |
| MW: | 17703.00 D |
From 105.00€
*