Products from KACTUS Biosystems
KACTUS is your centralized source for quality recombinant proteins and enzymes. Founded in March 2018, the KACTUS protein engineering team achieved a remarkable breakthrough just a few months later when it became the first company to successfully express the complex multi-transmembrane protein Claudin 18.2. Shortly thereafter, KACTUS developed its breakthrough protein technology platform SAMS™ (Structure-Aided Multiplex Screening), which enables high activity and purity of difficult-to-express targets. Today, KACTUS' first-class products facilitate novel drug development, including in the fields of immunotherapy, gene editing and mRNA therapeutics.
More information at: www.kactusbio.com
Item number: KT-LNR-MM101-100UG
| Keywords: | Leucine-rich repeat neuronal protein 1, Neuronal leucine-rich repeat protein 1, NLRR-1, NLRR1, FIGLER3, KIAA1497, LRN |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 69.28 kD |
Item number: KT-LOX-HM101-100UG
| Keywords: | Ox-LDL receptor 1, LOX-1, CLEC8A, LOX1, OLR1, LOXIN, SR-E1, SCARE1, SLOX1 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 25.4 kD |
Item number: KT-LOX-MM101-100UG
| Keywords: | Ox-LDL receptor 1, LOX-1, CLEC8A, LOX1, OLR1, LOXIN, SR-E1, SCARE1, SLOX1 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 36.1 kD |
Item number: KT-LOX-MM102-100UG
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 85.53 kD |
Item number: KT-LPD-HM103-100UG
| Keywords: | MIG-C4, LYPD3, C4.4A, LY6/PLAUR domain containing 3 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 27.8 kD |
Item number: KT-LPD-MM103-100UG
| Keywords: | MIG-C4, LYPD3, C4.4A, LY6/PLAUR domain containing 3 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 27.6 kD |
Item number: KT-LRG-CM101-100UG
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | Cynomolgus |
| MW: | 35.69 kD |
Item number: KT-LRG-HM101-100UG
| Keywords: | Leucine-rich alpha-2-glycoprotein, LRG,LRG1 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 35.4 kD |
Item number: KT-LRG-MM101-100UG
| Keywords: | Leucine-rich alpha-2-glycoprotein, LRG,LRG1 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 34.9 kD |
Item number: KT-LRI-CM101-100UG
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | Cynomolgus |
| MW: | 84.16 kD |
Item number: KT-LRI-HM101-100UG
| Keywords: | LIG-1, LIG1, LRIG1, D6Bwg0781e, Img |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 83 kD |