Products from KACTUS Biosystems
KACTUS is your centralized source for quality recombinant proteins and enzymes. Founded in March 2018, the KACTUS protein engineering team achieved a remarkable breakthrough just a few months later when it became the first company to successfully express the complex multi-transmembrane protein Claudin 18.2. Shortly thereafter, KACTUS developed its breakthrough protein technology platform SAMS™ (Structure-Aided Multiplex Screening), which enables high activity and purity of difficult-to-express targets. Today, KACTUS' first-class products facilitate novel drug development, including in the fields of immunotherapy, gene editing and mRNA therapeutics.
More information at: www.kactusbio.com
Item number: KT-LIL-HM4A6B-100UG
| Keywords: | 7M1, CD85b, ILT8, LILRA6, Pira3 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 49.2 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B1-100UG
| Keywords: | ILT2, ILT-2, ILT2FLJ37515, LILRB1, LIR1, MIR7, CD85J, XXbac-BCX85G21.4 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B1B-100UG
| Keywords: | ILT2, ILT-2, ILT2FLJ37515, LILRB1, LIR1, MIR7, CD85J, XXbac-BCX85G21.4 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B2-100UG
| Keywords: | CD85d, ILT4, ILT-4, ILT4CD85d, LILRB2, LIR2, MIR10 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50.2 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B2B-100UG
| Keywords: | CD85d, ILT4, ILT-4, ILT4CD85d, LILRB2, LIR2, MIR10 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50.2 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B3-100UG
| Keywords: | CD85a, ILT5, ILT-5, LILRB3, LIR3, LIR3CD85A, LIR-3MGC138403, PIRB, HL9 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B3B-100UG
| Keywords: | CD85a, ILT5, ILT-5, LILRB3, LIR3, LIR3CD85A, LIR-3MGC138403, PIRB, HL9 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 50 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B4-100UG
| Keywords: | HM18, ILT3, ILT-3, LILRB4, LIR5, CD85K |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 28.6 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B4B-100UG
| Keywords: | HM18, ILT3, ILT-3, LILRB4, LIR5, CD85K |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 28.6 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B5-100UG
| Keywords: | CD85C , LIR-8, LIR8 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 49.9 kD |
Item number: KT-LIL-HM4B5B-100UG
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 49.9 kD |
Item number: KT-LIL-MM1B4-100UG
| Keywords: | HM18, ILT3, ILT-3, LILRB4, LIR5, CD85K |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 25.1 kD |