- Search results for Q71U36
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
53 products were found matching "Q71U36"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: E-AB-20036.60
There are five tubulins in human cells: alpha, beta, gamma, delta, and epsilon. Tubulins are conserved across species. They form heterodimers, which multimerize to form a microtubule filament. An alpha and beta tubulin heterodimer is the basic structural unit of microtubules. The heterodimer does not come apart,...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A, alpha Tubulin Monoclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC (paraffin), IF, IP |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: E-AB-20073.120
There are five tubulins in human cells: alpha, beta, gamma, delta, and epsilon. Tubulins are conserved across species. They form heterodimers, which multimerize to form a microtubule filament. An alpha and beta tubulin heterodimer is the basic structural unit of microtubules. The heterodimer does not come apart,...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A, Tubulin alpha Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC (paraffin), ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: A305-798A
Protein function: Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | WB, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
From 165.00€
*
Item number: NSJ-RQ5776
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain. Microtubules of the eukaryotic cytoskeleton perform essential and diverse functions...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A, Alpha Tubulin Antibody / TUBA1A |
| Application: | WB, IHC (paraffin), IF, FC, Direct ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
790.00€
*
Item number: G-PACO00072.50
Acetyl-TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C (K112) Antibody from Assay Genie with reactivity against Human, Mouse, Rat and for use in ELISA, WB applications. Acetyl-TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C (K112) Antibody is Polyclonal and is a IgG isotype antibody from Assay Genie.. Protein function: Tubulin is the major constituent of microtubules....
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
225.00€
*
Item number: G-PACO07481.50
TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA8/TUBA4A Antibody is a IgG polyclonal antibody from Assay Genie with reactivity against Human, Mouse, Rat and for use in ELISA, WB applications. TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA8/TUBA4A Antibody is a high quality polyclonal antibody for research use only.. Protein function: Tubulin is...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
225.00€
*
Item number: G-PACO06879.50
TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA4A Antibody is a IgG polyclonal antibody from Assay Genie with reactivity against Human, Mouse, Rat and for use in ELISA, WB applications. TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA4A Antibody is a high quality polyclonal antibody for research use only.. Protein function: Tubulin is the major...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
225.00€
*
Item number: G-PACO21639.100
TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA3E/TUBA4A (Ab-272) Antibody is a IgG polyclonal antibody from Assay Genie with reactivity against Human, Mouse and for use in ELISA, WB applications. TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA3E/TUBA4A (Ab-272) Antibody is a high quality polyclonal antibody for research use only.. Protein...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
559.00€
*
Item number: G-PACO24172.100
Phospho-TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA3E/TUBA4A (Tyr272) Antibody is a IgG polyclonal antibody from Assay Genie with reactivity against Human, Mouse, Rat and for use in ELISA, WB applications. Phospho-TUBA1A/TUBA1B/TUBA1C/TUBA3C/TUBA3E/TUBA4A (Tyr272) Antibody is a high quality polyclonal antibody for research use...
| Keywords: | Anti-phospho-TUBA3, Anti-phospho-TUBA1A |
| Application: | ELISA, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
677.00€
*
Item number: ATA-HPA039247.100
Protein function: Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ICC, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 330.00€
*
Item number: ATA-HPA043684.100
Protein function: Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain. [The UniProt Consortium] Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Highest...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ICC, IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 330.00€
*
Item number: REV-31-1339-00-R100
Microtubules are key elements of the eukaryotic cytoskeleton that dynamically assemble from heterodimers of alpha- and beta-tubulin. Two different mechanisms can generate microtubule diversity: the expression of different alpha- and beta-tubulin genes, referred to as tubulin isotypes, and the generation of...
| Keywords: | Anti-TUBA3, Anti-TUBA1A |
| Application: | ICC, WB, IF |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
541.00€
*