- Search results for P20338
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
26 products were found matching "P20338"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: NB-26921
Concentration: 1 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Rab-4 belongs to the small GTPase Rab family. It interacts with RAB11FIP1, RABEP1, ZFYVE20, RUFY1, SGSM1, SGSM2 and SGSM3. It participates in protein transport and in vesicular traffic. Anti-active Rab4 antibody...
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | IP, IHC |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | vertebrates |
746.00€
*
Item number: 100-401-G35
Anti-Rab4 Antibody was prepared from monospecific antiserum by delipidation and defibrination. A BLAST analysis was used to suggest cross-reactivity with Rab4 from Human, Mouse, and Rat based on 100% homology with the immunizing sequence. Cross-reactivity with Rab4 from other sources has not been determined. Cell...
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
690.00€
*
Item number: NB-21158
Concentration: 0.15 mg/ml. Formulation: PBS (without Mg2+ and Ca2+), pH 7.4, 150 mM NaCl, 50% glycerol. Rab-4A belongs to the small GTPase Rab family. It interacts with RAB11FIP1, RABEP1, ZFYVE20, RUFY1, SGSM1, SGSM2 and SGSM3. It participates in protein transport and in vesicular traffic. Immunogen: Purified Rab-4A...
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | ELISA, WB, IHC, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | vertebrates |
355.00€
*
Item number: NB-10131
The Rab family of Ras-related GTP-binding protein Rab4 is involved in bidirectional sarcolemmal-vesicular Adrb2 trafficking, which occurs continuously in healthy hearts and is necessary for normal baseline adrenergic responsiveness and resensitization after catecholamine exposure.
| Keywords: | RAB4, RAB4A, Ras-related protein Rab-4A |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 24 kD |
397.00€
*
Item number: ARG22296.50
Protein function: Protein transport. Probably involved in vesicular traffic. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | WB, IHC, ICC, IF |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
584.00€
*
Item number: ARG41242.100
Protein function: Protein transport. Plays a role in vesicular traffic. Mediates VEGFR2 endosomal trafficking to enhance VEGFR2 signaling. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | ICC, IF, IP, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
658.00€
*
Item number: E-AB-52204.120
This gene is a member of the largest group in the Ras superfamily of small GTPases, which regulate membrane trafficking. The encoded protein is associated with early endosomes and is involved in their sorting and recycling. The protein also plays a role in regulating the recycling of receptors from endosomes to the...
| Keywords: | Anti-RAB4, Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A, RAB4A Polyclonal Antibody |
| Application: | IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: CSB-EP019211HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 1-218aa. Protein Length: Full Length. Tag Info: N-terminal GST-tagged. Target Protein Sequence: MSQTAMSETY DFLFKFLVIG NAGTGKSCLL HQFIEKKFKD DSNHTIGVEF GSKIINVGGK YVKLQIWDTA GQERFRSVTR SYYRGAAGAL LVYDITSRET YNALTNWLTD ARMLASQNIV IILCGNKKDL DADREVTFLE...
| Keywords: | RAB4, RAB4A, Ras-related protein Rab-4A, Recombinant Human Ras-related protein Rab-4A (RAB4A) |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 51.4 kD |
From 219.00€
*
Item number: G-AGMB02763.100
Rab4 Monoclonal Antibody from Assay Genie is a high quality antibody for research use only. Protein Function: The small GTPases Rab are key regulators of intracellular membrane trafficking, from the formation of transport vesicles to their fusion with membranes. Rabs cycle between an inactive GDP-bound form and an...
| Keywords: | Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | WB, ICC/IF, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 134.00€
*
Item number: G-AGMB03493.100
Rab4 Monoclonal Antibody from Assay Genie is a high quality antibody for research use only. Protein Function: The small GTPases Rab are key regulators of intracellular membrane trafficking, from the formation of transport vesicles to their fusion with membranes. Rabs cycle between an inactive GDP-bound form and an...
| Keywords: | Anti-RAB4A, Anti-Ras-related protein Rab-4A |
| Application: | WB, ICC/IF, FC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 134.00€
*
Item number: R0007-10A.100
RAB4A belongs to the small GTPase superfamily. RAB4A has been shown to interact with STX4, RAB11FIP1, RABEP1, CD2AP and KIF3B. Rab4 is also involved in the translocation of glucose transporter (Glu4) in adipocytes in response to insulin. Overexpression of Rab4 causes a redistribution of receptors on plasma membrane...
| Keywords: | Ras-related protein Rab-4A |
| MW: | 26,5 kD |
From 636.00€
*
Item number: ABS-PP-7625-L.100
Protein function: Protein transport. Plays a role in vesicular traffic. Mediates VEGFR2 endosomal trafficking to enhance VEGFR2 signaling. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Ras-related protein Rab-4A, Recombinant Human RAB4A Protein |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 23.5 kD |
From 115.00€
*