- Search results for P11441
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
17 products were found matching "P11441"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: A304-992A-T
Protein function: As part of a cytosolic protein quality control complex, the BAG6/BAT3 complex, maintains misfolded and hydrophobic patches-containing proteins in a soluble state and participates to their proper delivery to the endoplasmic reticulum or alternatively can promote their sorting to the proteasome where...
| Keywords: | Anti-UBL4A, Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | WB, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
From 165.00€
*
Item number: E-AB-17192.120
UBL4A, also known as GDX, has been characterized as a ubiquitously expressed and highly conserved protein from humans to plants. The N-terminal region of UBL4A shares 43% sequence identity with ubiquitin, however the C-terminal region has no homology to ubiquitin and it is therefore unlikely that UBL4A plays any...
| Keywords: | Anti-UBL4A, Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX, UBL4A Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 89.00€
*
Item number: ATA-HPA003617.100
Protein function: As part of a cytosolic protein quality control complex, the BAG6/BAT3 complex, maintains misfolded and hydrophobic patches- containing proteins in a soluble state and participates in their proper delivery to the endoplasmic reticulum or alternatively can promote their sorting to the proteasome...
| Keywords: | Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | IHC, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 246.00€
*
Item number: CSB-PA265121.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: UBL4A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX, DX254E antibody, DXS254E antibody, G6PD... |
| Application: | ELISA, WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: CSB-PA785877.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: -20°C, pH7.4 PBS, 0.05% NaN3, 40% Glycerol. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: Antigen affinity purification. Target Name: UBL4A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX, DX254E antibody, DXS254E antibody, G6PD... |
| Application: | ELISA, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 167.00€
*
Item number: ABS-PP-7619-L.100
Protein function: As part of a cytosolic protein quality control complex, the BAG6/BAT3 complex, maintains misfolded and hydrophobic patches- containing proteins in a soluble state and participates in their proper delivery to the endoplasmic reticulum or alternatively can promote their sorting to the proteasome...
| Keywords: | Ubiquitin-like protein 4A, Ubiquitin-like protein GDX, Recombinant Human UBL4A Protein |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 19 kD |
From 115.00€
*
Item number: VHPS-9758
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Keywords: | UBL4A, DXS254E, Ubiquitin-like protein 4A, Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | RNA quantification |
45.00€
*
Item number: 350375.100
uBL4A, also known as GDX, contains 1 ubiquitin-like domain. Post-translational modification by ubiquitin and ubiquitin-related proteins plays critical roles in protein degradation and in regulation of essential cellular processes. In mammals, transcription grinds to a halt during late spermiogenesis due to...
| Keywords: | DXS254E, Ubiquitin-like protein 4A, Ubiquitin-like protein GDX |
| Origin: | human |
| MW: | 18.8 kD |
From 636.00€
*
Item number: ATA-APrEST74360.100
Protein function: As part of a cytosolic protein quality control complex, the BAG6/BAT3 complex, maintains misfolded and hydrophobic patches- containing proteins in a soluble state and participates in their proper delivery to the endoplasmic reticulum or alternatively can promote their sorting to the proteasome...
| Keywords: | DXS254E, Ubiquitin-like protein 4A, Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | Control antigen |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
264.00€
*
Item number: G-CAB4211.20
Protein function: As part of a cytosolic protein quality control complex, the BAG6/BAT3 complex, maintains misfolded and hydrophobic patches- containing proteins in a soluble state and participates in their proper delivery to the endoplasmic reticulum or alternatively can promote their sorting to the proteasome...
| Keywords: | Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | WB, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
103.00€
*
Item number: CSB-CL025499HU.10
Length: 474 Sequence: atgcagctga cggtgaaggc gctgcagggc cgcgagtgca gcctgcaggt gccagaggac gagctggtgt ccacgctgaa gcagctggtc tccgagaagc tgaacgtccc agtgcgccag cagcggctgc tgttcaaggg caaggccctg gcagatggga aacgactctc ggattatagc atcgggccca actccaagct caacctagtg gtcaaacccc tggagaaggt gctactagaa gaaggcgagg cccagaggct...
| Keywords: | DXS254E, Ubiquitin-like protein 4A, Ubiquitin-like protein GDX |
| Application: | Molecular biology, clone |
| Species reactivity: | human |
176.00€
*
Item number: CSB-PA025499LB01HU.100
Host Species: Rabbit. Isotype: IgG. Buffer: Preservative: 0.03% Proclin 300Constituents: 50% Glycerol, 0.01M PBS, PH 7.4. Storage: Upon receipt, store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze. Purification Method: >95%, Protein G purified. Target Name: UBL4A. Antigen Species: Human
| Keywords: | Anti-DXS254E, Anti-Ubiquitin-like protein 4A, Anti-Ubiquitin-like protein GDX, DX254E antibody, DXS254E antibody, G6PD... |
| Application: | ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 167.00€
*