- Search results for P07357
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
14 products were found matching "P07357"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: ATA-HPA077709.100
Rabbit Polyclonal C8A Antibody against Human complement C8 alpha chain. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000035031: 74%, ENSRNOG00000007697:...
| Keywords: | Anti-C8A, Anti-Complement component C8 alpha chain, Anti-Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 369.00€
*
Item number: ATA-HPA028217.100
Rabbit Polyclonal C8A Antibody against Human complement C8 alpha chain. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000035031: 69%, ENSRNOG00000007697:...
| Keywords: | Anti-C8A, Anti-Complement component C8 alpha chain, Anti-Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
491.00€
*
Item number: ATA-HPA028225.100
Rabbit Polyclonal C8A Antibody against Human complement C8 alpha chain. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000035031: 85%, ENSRNOG00000007697:...
| Keywords: | Anti-C8A, Anti-Complement component C8 alpha chain, Anti-Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
491.00€
*
Item number: ATA-HPA054317.100
Rabbit Polyclonal C8A Antibody against Human complement C8 alpha chain. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000035031: 59%, ENSRNOG00000007697:...
| Keywords: | Anti-C8A, Anti-Complement component C8 alpha chain, Anti-Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 369.00€
*
Item number: G-HUFI00490.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: CSB-EP004194HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 31-584aa. Protein Length: Full Length of Mature Protein. Tag Info: N-terminal 6xHis-tagged. Target Protein Sequence: AATPAAVTCQ LSNWSEWTDC FPCQDKKYRH RSLLQPNKFG GTICSGDIWD QASCSSSTTC VRQAQCGQDF QCKETGRCLK RHLVCNGDQD CLDGSDEDDC EDVRAIDEDC SQYEPIPGSQ...
| Keywords: | C8A, Complement component C8 alpha chain, Complement component 8 subunit alpha, Recombinant Human Complement component C8... |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 65.8 kD |
From 247.00€
*
Item number: TGM-TMPH-01132-100ug
Description: Complement C8a Protein, Human, Recombinant (His) is expressed in E. coli.
| Keywords: | Complement component C8 alpha chain, C8A, Complement component 8 subunit alpha |
| MW: | 65.8 kD |
From 223.00€
*
Item number: TGM-TMPH-01132-10ug
Description: Complement C8a Protein, Human, Recombinant (His) is expressed in E. coli.
| Keywords: | Complement component C8 alpha chain , C8A , Complement component 8 subunit alpha |
| MW: | 65.8 kD |
From 84.00€
*
Item number: CSB-EL004194HU.48
Sample Types: serum, plasma, tissue homogenates Detection Range: 1.56 ng/mL-100 ng/mL Sensitivity: 0.39 ng/mL Assay Principle: quantitative Measurement: SandwichAssay Time: 1-5h Sample Volume: 50-100ulDetection Wavelength: 450 nmProtein function: Constituent of the membrane attack complex (MAC) that plays a key role...
| Keywords: | C8A, Complement component C8 alpha chain, Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | ELISA, Sandwich ELISA |
| Species reactivity: | human |
From 501.00€
*
Item number: VHPS-1395
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Keywords: | C8A, Complement component C8 alpha chain, Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | RNA quantification |
45.00€
*
Item number: ELK-ES8864.100
C8 is a component of the complement system and contains three polypeptides, alpha, beta and gamma. This gene encodes the alpha subunit of C8. C8 participates in the formation of the membrane attack complex (MAC). The MAC assembles on bacterial membranes to form a pore, permitting disruption of bacterial membrane...
| Keywords: | Anti-C8A, Anti-Complement component C8 alpha chain, Anti-Complement component 8 subunit alpha, C8 alpha rabbit pAb |
| Application: | WB, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat, mouse, |
From 173.00€
*
Item number: CSB-CL004194HU1.10
Length: 1755 Sequence: atgtttgctg ttgttttctt catcttgtct ttgatgactt gtcagcctgg ggtaactgca caggagaagg tgaaccagag agtaagacgg gcagctacac ccgcagcagt tacctgccag ctgagcaact ggtcagagtg gacagattgc tttccgtgcc aggacaaaaa gtaccgacac cggagcctct tgcagccaaa caagtttggg ggaaccatct gcagtggtga catctgggat caagccagct gctccagttc...
| Keywords: | C8A, Complement component C8 alpha chain, Complement component 8 subunit alpha |
| Application: | Molecular biology, clone |
| Species reactivity: | human |
357.00€
*