- Search results for O88713
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
11 products were found matching "O88713"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: ARG21035.50
Protein function: Plays an inhibitory role on natural killer (NK) cells and T-cell functions upon binding to their non-MHC ligands. May mediate missing self recognition by binding to a highly conserved site on classical cadherins, enabling it to monitor expression of E-cadherin/CDH1, N-cadherin/CDH2 and...
| Keywords: | Anti-Mafa, Anti-Klrg1, Anti-Mast cell function-associated antigen 2F1, Anti-Killer cell lectin-like receptor subfamily G... |
| Application: | FC, WB |
| Host: | Syrian Hamster |
| Species reactivity: | mouse, human |
493.00€
*
Item number: CSB-EP012472MO1.1
Organism: Mus musculus (Mouse). Source: E.coli. Expression Region: 57-188aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal 10xHis-tagged and C-terminal Myc-tagged. Target Protein Sequence: QRILCCGSKD STCSHCPSCP ILWTRNGSHC YYFSMEKKDW NSSLKFCADK GSHLLTFPDN QGVKLFGEYL GQDFYWIGLR NIDGWRWEGG PALSLRILTN SLIQRCGAIH...
| Keywords: | Mafa, Klrg1, Mast cell function-associated antigen 2F1, Killer cell lectin-like receptor subfamily G member 1, Recombinant... |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | mouse |
| MW: | 22.4 kD |
From 364.00€
*
Item number: TGM-TMPK-00750-100ug
Description: KLRG1 Protein, Mouse, Recombinant (hFc) is expressed in HEK293 mammalian cells with N-hFc tag. The predicted molecular weight is 42.3 kDa and the accession number is O88713.
| Keywords: | MGC13600, CLEC15A, CLEC15AMAFA-LIKE, KLRG1, MAFAL, MAFA, 2F1 |
| MW: | 42.3 kD |
From 460.00€
*
NEW
Item number: TGM-TMPK-00750-10ug
Description: KLRG1 Protein, Mouse, Recombinant (hFc) is expressed in HEK293 mammalian cells with N-hFc tag. The predicted molecular weight is 42.3 kDa and the accession number is O88713.
| Keywords: | 2F1 , MAFA , MGC13600 , CLEC15A , CLEC15AMAFA-LIKE , KLRG1 , MAFAL |
| MW: | 42.3 kD |
From 55.00€
*
NEW
Item number: GSC-Z06233-100
Immune homeostasis requires the tight, tissue-specific control of the different CD4 Foxp3 regulatory T (Treg) cell populations. The cadherin-binding inhibitory receptor killer cell lectin-like receptor G1 (KLRG1) is expressed by a subpopulation of Treg cells with GATA3 effector phenotype.Lack of KLRG1 on Treg cells...
| Keywords: | Klrg1, Mast cell function-associated antigen 2F1, Killer cell lectin-like receptor subfamily G member 1 |
| Origin: | mouse |
| MW: | 42.3 kD |
From 524.00€
*
Item number: ARG21032.250
Protein function: Plays an inhibitory role on natural killer (NK) cells and T-cell functions upon binding to their non-MHC ligands. May mediate missing self recognition by binding to a highly conserved site on classical cadherins, enabling it to monitor expression of E-cadherin/CDH1, N-cadherin/CDH2 and...
| Keywords: | Anti-Mafa, Anti-Klrg1, Anti-Mast cell function-associated antigen 2F1, Anti-Killer cell lectin-like receptor subfamily G... |
| Application: | FC, IP, WB |
| Host: | Syrian Hamster |
| Species reactivity: | mouse, human |
559.00€
*
Item number: ARG21033.250
Protein function: Plays an inhibitory role on natural killer (NK) cells and T-cell functions upon binding to their non-MHC ligands. May mediate missing self recognition by binding to a highly conserved site on classical cadherins, enabling it to monitor expression of E-cadherin/CDH1, N-cadherin/CDH2 and...
| Keywords: | Anti-Mafa, Anti-Klrg1, Anti-Mast cell function-associated antigen 2F1, Anti-Killer cell lectin-like receptor subfamily G... |
| Application: | FC, WB |
| Host: | Syrian Hamster |
| Species reactivity: | mouse, human |
575.00€
*
Item number: ARG21034.250
Protein function: Plays an inhibitory role on natural killer (NK) cells and T-cell functions upon binding to their non-MHC ligands. May mediate missing self recognition by binding to a highly conserved site on classical cadherins, enabling it to monitor expression of E-cadherin/CDH1, N-cadherin/CDH2 and...
| Keywords: | Anti-Mafa, Anti-Klrg1, Anti-Mast cell function-associated antigen 2F1, Anti-Killer cell lectin-like receptor subfamily G... |
| Application: | FC, WB |
| Host: | Syrian Hamster |
| Species reactivity: | mouse, human |
559.00€
*
Item number: VMPS-3380
Primers are provided as a 40 µl solution containing both primers at a final concentration of 50 µM in 10 mM Tris-HCl (pH 7.5), 0.1 mM EDTA. Dilute with water as needed prior to use. This amount is sufficient for 1000 x 20µl PCR reactions assuming a final primer concentration of 0.1 µM. Add cDNA template....
| Keywords: | Mafa, Klrg1, Mast cell function-associated antigen 2F1, Killer cell lectin-like receptor subfamily G member 1 |
| Application: | RNA quantification |
45.00€
*
Item number: KT-KLR-MM2G1-100UG
Recombinant Mouse KLRG1 Protein is expressed from HEK293 with hFc tag at the N-Terminus.It contains Gln57-Tyr188. Immune homeostasis requires the tight, tissue-specific control of the different CD4 Foxp3 regulatory T (Treg) cell populations. The cadherin-binding inhibitory receptor killer cell lectin-like receptor...
| Keywords: | KLRG1, CLEC15A, MAFA, MAFAL, 2F1, CLEC15AMAFA-LIKE, MGC13600 |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | mouse |
| MW: | 42.3 kD |
From 353.00€
*
Item number: G-IVMB0401.10
| Keywords: | In Vivo Antibody, |
| Application: | FC, ICC, IP, WB |
| Species reactivity: | human, mouse |
From 149.00€
*