- Search results for K21289
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
45 products were found matching "K21289"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: Cay43486-1
PI3-Kinase inhibitor is an inhibitor of PI3Kgamma (IC50 = 1.5 nM). It is selective for PI3Kgamma over PI3Kalpha, PI3Kbeta, and PI3Kdelta (IC50s = 3,333, >10,000, and >1,000 nM, respectively). PI3-Kinase inhibitor (100 mg/kg) inhibits tumor growth in a 4T1 murine mammary cancer model. It decreases disease severity in...
| Keywords: | Phosphatidylinositol 3-Kinase Inhibitor, PI3K Inhibitor,... |
| Application: | PI3Kgamma inhibitor |
| CAS | 2504036-13-7 |
| MW: | 441.55 D |
From 38.00€
*
Item number: Cay10010512-1
TG 100-115 is an inhibitor of PI3Kgamma and PI3Kdelta (IC50s = 0. and 0. µM, respectively). It is selective for PI3Kgamma and PI3Kdelta over PI3Kalpha and PI3Kbeta (IC50s = 1. and 1. µM) and a panel of 140 additional kinases but does inhibit eight kinases in the panel. TG 100-115 also inhibits the kinase activity of...
| Keywords: | 3,3'-(2,4-diamino-6,7-pteridinediyl)bis-phenol |
| Application: | PI3Kgamma/PI3Kdelta inhibitor |
| CAS | 677297-51-7 |
| MW: | 346.3 D |
From 38.00€
*
Item number: Cay26416-1
IPI-549 is an inhibitor of PI3Kgamma (IC50s = 16, 3,200, 3,500, and >8,400 nM for PI3Kgamma, PI3Kalpha, PI3Kbeta, and PI3Kdelta, respectively). It is greater than 100-fold selective for PI3Kgamma over a panel of 468 mutant and nonmutant protein and lipid kinases, including Class II PI3K isoforms, and a panel of 80 G...
| Keywords: | 2-amino-N-[(1S)-1-[1,2-dihydro-8-[2-(1-methyl-1H-pyrazol-4-yl)ethynyl]-1-oxo-2-phenyl-3-isoquinolinyl]ethyl]-pyrazolo[1,5-... |
| Application: | PI3Kgamma inhibitor |
| CAS | 1693758-51-8 |
| MW: | 528.6 D |
From 54.00€
*
Item number: BPS-40625
Active human p120gamma ( GenBank Accession No. AF327656), full length with N-terminal His tag, MW=131 kDa, expressed in a Baculovirus infected Sf9 cell expression system.
| Keywords: | PIK3CG, p110gamma, p120-PI3K, PI3Kgamma, PI3K-gamma, PI3-kinase subunit gamma, PtdIns-3-kinase subunit gamma,... |
| Application: | Enzyme kinetics, inhibitor screening |
| MW: | 131 kD |
655.00€
*
Item number: E-AB-13516.120
This gene encodes a protein that belongs to the pi3/pi4-kinase family of proteins. The gene product is an enzyme that phosphorylates phosphoinositides on the 3-hydroxyl group of the inositol ring. It is an important modulator of extracellular signals, including those elicited by E-cadherin-mediated cell-cell...
| Keywords: | Anti-PIK3CG, Anti-PI3Kgamma, Anti-p110gamma, Anti-p120-PI3K, Anti-PI3K-gamma, EC=2.7.11.1, EC=2.7.1.153, Anti-PI3-kinase... |
| Application: | IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
From 89.00€
*
Item number: Cay26410-50
CH5132799 is an inhibitor of class I PI3K isoforms (IC50s = 14, 120, 500, and 36 nM for PI3Kalpha, PI3Kbeta, PI3Kdelta, and PI3Kgamma, respectively). It is selective for these PI3K isoforms over PI3KC2alpha and PI3KC2beta, which are class II PI3Ks, Vps34, a class III PI3K, and mTOR (IC50s = 5,300, >10,000, >10,000,...
| Keywords: | 5-[6,7-dihydro-7-(methylsulfonyl)-2-(4-morpholinyl)-5H-pyrrolo[2,3-d]pyrimidin-4-yl]-2-pyrimidinamine |
| Application: | PI3K alpha / beta / delta / gamma inhibitor |
| CAS | 1007207-67-1 |
| MW: | 377.4 D |
From 294.00€
*
Item number: LKT-I611325.100
Selective inhibitor of the gamma isoform of PI3K (PI3Kgamma).
| Keywords: | IPI 549, IPI549 |
| Application: | PI3Kgamma inhibitor |
| CAS | 1693758-51-8 |
| MW: | 528.58 D |
From 180.00€
*
Item number: BPS-79803
The PI3Kgamma (p110gamma/PIK3R5) Assay Kit is designed to measure PI3Kgamma activity for screening and profiling applications, using ADP-Glo(R) Kinase Assay as a detection reagent.
| Keywords: | PIK3CG, p110gammaPIK3R5, phosphoinositide-3-kinase regulatory subunit 5, FOAP2, |
| Application: | Enzyme kinetics, drug discovery, HTS |
| Species reactivity: | human |
842.00€
*
Item number: Cay27664-5
PKI-402 is a dual inhibitor of PI3K and mammalian target of rapamycin (mTOR, IC50s = 1.4, 9.2, and 1.7 nM for PI3Kalpha, PI3Kgamma, and mTOR, respectively). It reduces proliferation of MDA-MB-361 and PC3 cancer cells (IC50s = 8 and 21 nM, respectively) and inhibits phosphorylation of Akt in MDA-MB-361 cells (IC50 =...
| Keywords: | N-[4-[3-ethyl-7-(4-morpholinyl)-3H-1,2,3-triazolo[4,5-d]pyrimidin-5-yl]phenyl]-N'-[4-[(4-methyl-1-piperazinyl)carbonyl]phe... |
| Application: | PI3K, mTOR dual inhibitor |
| CAS | 1173204-81-3 |
| MW: | 570.6 D |
From 85.00€
*
Item number: Cay30323-10
Voxtalisib is a dual inhibitor of PI3K and mammalian target of rapamycin complex (mTORC, IC50s = 39, 110, 43, 9, 160, and 910 nM for PI3Kalpha, PI3Kbeta, PI3Kdelta, PI3Kgamma, mTORC1, and mTORC2, respectively). It is selective for these kinases over vacuolar protein sorting 34 (VPS34, IC50 = 9,100 nM) and a panel of...
| Keywords: | SAR245409, XL765, 2-amino-8-ethyl-4-methyl-6-(1H-pyrazol-3-yl)-pyrido[2,3-d]pyrimidin-7(8H)-one |
| Application: | mTORC / PI3K dual inhibitor |
| CAS | 934493-76-2 |
| MW: | 270.3 D |
From 174.00€
*
Item number: NSJ-RQ5751
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Phosphatidylinositol-4,5-bisphosphate 3-kinase catalytic subunit gamma isoform is an enzyme that in humans is encoded by the PIK3CG gene. Phosphoinositide 3-kinases (PI3Ks) phosphorylate inositol lipids and are involved in the immune response. The protein...
| Keywords: | Anti-PIK3CG, Anti-p120-PI3K, Anti-PI3Kgamma, Anti-p110gamma, Anti-PI3K-gamma, EC=2.7.11.1, Anti-PI3-kinase subunit gamma,... |
| Application: | WB, IHC (paraffin), FC, Direct ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
790.00€
*
Item number: ARG43223.100
Protein function: Phosphoinositide-3-kinase (PI3K) that phosphorylates PtdIns(4,5)P2 (Phosphatidylinositol 4,5-bisphosphate) to generate phosphatidylinositol 3,4,5-trisphosphate (PIP3). PIP3 plays a key role by recruiting PH domain-containing proteins to the membrane, including AKT1 and PDPK1, activating signaling...
| Keywords: | Anti-PIK3CG, Anti-PI3Kgamma, Anti-p110gamma, Anti-p120-PI3K, Anti-PI3Kgamma, Anti-p110gamma, Anti-p120-PI3K,... |
| Application: | ICC, IF, IHC (paraffin), WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
707.00€
*