- Search results for K21283
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
131 products were found matching "K21283"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: 54299.10
Induces cartilage and bone formation. (www.uniprot.org) Produced in E.coli. Homodimeric, non-glycosylated polypeptide chain containing 115 amino acids. The ED50 as determined by the cytolysis of MC3T3-E1 cells is less then 50 ng/ml.
| Keywords: | BMP-2, BMP2A |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 26 kD |
From 105.00€
*
Item number: NSJ-RZ1207
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Bone morphogenetic protein 2b (Bmp2b) is a secreted signaling molecule belonging to the transforming growth factor-beta (TGF-beta) superfamily, and it plays a pivotal role in embryonic development, cell fate specification, and morphogenesis. In zebrafish (Danio...
| Keywords: | Anti-bmp2b, Zebrafish Bmp2b Antibody / Bone morphogenetic protein 2 |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | zebrafish |
948.00€
*
Item number: E-AN300912L.100
This gene encodes a secreted ligand of the TGF-beta (transforming growth factor-beta) superfamily of proteins. Ligands of this family bind various TGF-beta receptors leading to recruitment and activation of SMAD family transcription factors that regulate gene expression. The encoded preproprotein is proteolytically...
| Keywords: | Anti-BMP2, Anti-Bone morphogenetic protein 2, Anti-Bone morphogenetic protein 2A, Recombinant BMP2 Monoclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
From 258.00€
*
Item number: ARG80164.96
Protein function: Induces cartilage and bone formation (PubMed:3201241). Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3-EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation of EIF2A which leads to increased expression of ATF4 which plays a central role in...
| Keywords: | Anti-BMP2, Anti-BMP-2, Anti-BMP2A, Anti-BMP-2A, Anti-Bone morphogenetic protein 2, Anti-Bone morphogenetic protein 2A |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
678.00€
*
Item number: ARG81636.96
Protein function: Induces cartilage and bone formation. Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3- EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation of EIF2A which leads to increased expression of ATF4 which plays a central role in osteoblast...
| Keywords: | Bmp2, BMP-2, Bmp-2, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | mouse |
1,118.00€
*
Item number: GSC-Z05972-100
Bone morphogenetic protein 2 (BMP2), a member of the transforming growth factor-beta (TGF-beta) super-family, is one of the main chondrogenic growth factors involved in cartilage regeneration. BMP2 is known to induce chondrogenic differentiation in various types of stem cells in vitro. However, BMP2 also induces...
| Keywords: | BMP2, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Origin: | human, rhesus macaque, mouse, rat, dog |
| MW: | 12.9 kD |
From 430.00€
*
Item number: GSC-Z02913-1
Human Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) is a bone-growth regulatory factor and belongs to the transforming growth factor-beta (TGF-beta) superfamily. Human Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) is synthesized as large precursor molecule (Met1-Arg396, with a signal peptide from Met1 to Gly23), propeptide...
| Keywords: | BMP2, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
From 134.00€
*
Item number: E-AN200103P.100
BMP-2 is one of at least 15 structurally and functionally related BMPs, which are members of the transforming growth factor beta (TGF-beta ) superfamily, BMPs were originally identified as protein regulators of cartilage and bone formation. However, they have since been shown to be involved in embryogenesis and...
| Keywords: | BMP2, BMP-2, BMP2A, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A, BMP-2 Monoclonal Antibody |
| Application: | FCM, ICC/IF |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human, mouse, rat, rhesus, canine |
389.00€
*
Item number: E-AN300061P.100
BMP-2 is one of at least 15 structurally and functionally related BMPs, which are members of the transforming growth factor beta (TGF-beta ) superfamily, BMPs were originally identified as protein regulators of cartilage and bone formation. However, they have since been shown to be involved in embryogenesis and...
| Keywords: | BMP2, BMP-2, BMP2A, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A, Recombinant BMP-2 Monoclonal... |
| Application: | ICC/IF |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat, rhesus, canine |
462.00€
*
Item number: 97420.2
Human recombinant BMP-2 produced in HEK cells is a glycosylated disulfide-linked homodimer, having a molecular weight range of 30-38kDa due to glycosylation. BMP2 belongs to the transforming growth factor-beta (TGFB) superfamily. Bone morphogenic protein induces bone formation. BMP2 is a candidate gene for the...
| Keywords: | BMP-2, BMP2A. |
| Application: | Cell Culture |
| Expressed in: | Human cells |
| Origin: | human |
| MW: | 28 kD |
From 105.00€
*
Item number: KOA0152
Natural and recombinant mouse BMP-2. There is no detectable cross-reactivity with other relevant proteins. Protein function: Induces cartilage and bone formation. Stimulates the differentiation of myoblasts into osteoblasts via the EIF2AK3- EIF2A- ATF4 pathway. BMP2 activation of EIF2AK3 stimulates phosphorylation...
| Keywords: | Bmp2, Bmp-2, BMP-2, BMP-2A, Bone morphogenetic protein 2, Bone morphogenetic protein 2A |
| Application: | ELISA |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | mouse |
1,030.00€
*
Item number: 97229.5
Induces cartilage and bone formation. (www.uniprot.org) Produced in E.coli as a monomeric, non-glycosylated, polypeptide chain containing 115 amino acids (fragment 283-396).
| Keywords: | BMP-2, BMP2A, Bone morphogenetic protein 2, BMP-2A, BMP2 |
| Application: | Bioassay |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 13009 D |
From 105.00€
*