- Search results for K13762
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
100 products were found matching "K13762"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: Cay14024-10
Tadalafil is a potent inhibitor of phosphodiesterase 5 (PDE5, IC50 = 1.2 nM). It is selective for PDE5 over PDE1-4 and 7-10 (IC50s = 9.2-280 µM), however, it does also inhibit PDE11 (IC50 = 11 nM). In vivo, tadalafil (10 mg/kg) decreases production of the proinflammatory cytokines TNF-alpha, IL-1beta, and IL-6 and...
| Keywords: | (6R)-6-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2,3,6,7,12,12aR-hexahydro-2-methyl-pyrazino[1',2':1,6]pyrido[3,4-b]indole-1,4-dione |
| Application: | Phosphodiesterase (PDE) V inhibitor |
| CAS | 171596-29-5 |
| MW: | 389.4 D |
From 67.00€
*
Item number: Cay42220-10
A PDE5 inhibitor and an active metabolite of lodenafil carbonate, enhances acetylcholine-induced relaxation of isolated human corpus cavernosum and rabbit cavernosal strips precontracted with phenylephrine (EC50s = 676 and 589 nM, respectively). Formulation: A solid. InChI:...
| Keywords: | Hydroxyhomosildenafil,... |
| Application: | PDE5 inhibitor, active lodenafil carbonate metabolite |
| CAS | 139755-85-4 |
| MW: | 504.6 D |
From 127.00€
*
Item number: Cay42945-10
Chloropretadalafil is an intermediate in the synthesis of the phosphodiesterase 5 (PDE5) inhibitor tadalafil (Cay-14024).. Solulibility: DMSO: Sparingly soluble: 1-10 mg/ml: Ethanol: Slightly soluble: 0.1-1 mg/ml.
| Keywords: | (1R,3R)-1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-(2-chloroacetyl)-2,3,4,9-tetrahydro-1H-pyrido[3,4-b]indole-3-carboxylic acid, methyl ester |
| Application: | Phosphodiesterase 5 (PDE5) inhibitor tadalafil synthesis intermediate |
| CAS | 171489-59-1 |
| MW: | 426.85 D |
From 97.00€
*
Item number: BPS-60050
Active human PDE5A1 (GenBank Accession No. NM_001083), full length, with N-terminal GST tag, MW=126 kDa, expressed in a Baculovirus infected Sf9 cell expression system.
| Keywords: | PDE5, CGB-PDE, cGMP-specific 3',5'-cyclic phosphodiesterase, cGMP-binding cGMP-specific phosphodiesterase, |
| Application: | Enzyme kinetics, inhibitor screening |
| MW: | 126 kD |
722.00€
*
Item number: Cay10008671-10
Sildenafil is a potent inhibitor of phosphodiesterase 5 (PDE5) with IC50 values of 3.6 and 3 nM for PDE5 activity in isolated rabbit platelets and human corpus cavernosum, respectively. It is selective for PDE5 over PDE1 and PDE3 (IC50s = 0.26 and 65 µM, respectively). Sildenafil reverses glucose-induced decreases...
| Keywords: | 5-[2-ethoxy-5-[(4-methyl-1-piperazinyl)sulfonyl]phenyl]-1,6-dihydro-1-methyl-3-propyl-7H-pyrazolo[4,3-d]pyrimidin-7-one |
| Application: | PDE5 inhibitor |
| CAS | 139755-83-2 |
| MW: | 474.6 D |
From 73.00€
*
Item number: BPS-60350
The PDE5A Assay Kit is designed for identification of inhibitors of PDE5A using fluorescence polarization. Phosphodiesterases (PDEs) play an important role in dynamic regulation of cAMP and cGMP signaling. PDE5A, also known as cGMP-inhibited phosphodiesterase, has been implicated in cardiovascular function and...
| Keywords: | inhibitor screening, assay kit, PDE5, |
| Application: | PDE5A inhibitor screening, FP |
864.00€
*
Item number: Cay18189-5
Dipyridamole is a phosphodiesterase 5A (PDE5A) inhibitor (IC50 = 574 nM) that prevents platelet aggregation by increasing cGMP levels and blocking the reuptake of adenosine via red blood cells. It also scavenges the free radicals that inactivate cyclooxygenase, leading to the inhibition of platelet activation and...
| Keywords: | NSC 515776, NSC 619103, 2,2',2",2"'-[(4,8-di-1-piperidinylpyrimido[5,4-d]pyrimidine-2,6-diyl)dinitrilo]tetrakis-ethanol |
| Application: | PDE5A inhibitor |
| CAS | 58-32-2 |
| MW: | 504.6 D |
From 56.00€
*
Item number: CDX-S0078-M050
White to off-white powder. Soluble in DMSO (20mg/ml). Potent cGMP-specific phosphodiesterase inhibitor that is highly selective for PDE5. It inhibits PDE5 activity in isolated rabbit platelets with an IC50 value of 3.6nM (3nM in human corpus cavernosum) compared to inhibition of PDE1 and PDE3 activities (IC50s =...
| Keywords: | 5-[2-Ethoxy-5-(4-methylpiperazin-1-yl)sulfonylphenyl]-1-methyl-3-propyl-4H-pyrazolo[5,4-e]pyrimidin-7-one citrate salt,... |
| Application: | PDE5 inhibitor |
| CAS | 171599-83-0 |
| MW: | 666,7 D |
From 153.00€
*
Item number: Cay25030-1
Tadalafil-d3 is intended for use as an internal standard for the quantification of tadalafil (Cay-14024) by GC- or LC-MS. Tadalafil is a potent inhibitor of phosphodiesterase 5 (PDE5, IC50 = 1.2 nM). It is selective for PDE5 over PDE1-4 and 7-10 (IC50s = 9.2-280 µM), however, it does also inhibit PDE11 (IC50 = 11...
| Keywords: | (6R,12aR)-6-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2,3,6,7,12,12a-hexahydro-2-(methyl-d3)-pyrazino[1',2':1,6]pyrido[3,4-b]indole-1,4-dione |
| Application: | Internal standard, GC-MS, LC-MS |
| CAS | 960226-55-5 |
| MW: | 392.4 D |
From 265.00€
*
Item number: Cay10010587-5
N-desmethyl Sildenafil is a major metabolite of sildenafil (Cay-10008671, Cay-14008). N-desmethyl Sildenafil is formed via oxidative metabolism of sildenafil by the cytochrome (CYP) P450 isoforms CYP3A4, CYP3A5, and CYP3A7.Formal Name:...
| Keywords: | 5-[2-ethoxy-5-(1-piperazinylsulfonyl)phenyl]-1,6-dihydro-1-methyl-3-propyl-7H-pyrazolo[4,3-d]pyrimidin-7-one,... |
| Application: | Sildenafil metabolite |
| MW: | 652.7 D |
From 95.00€
*
Item number: BPS-60351
The PDE5A1 Assay Kit is designed for identification of PDE5A1 inhibitors sing fluorescence polarization. The assay is based on the binding of a fluorescent nucleotide monophosphate generated by PDE5A to the binding agent. PDE5A catalyzes the hydrolysis of the phosphodiester bond in dye-labeled cyclic guanosine...
| Keywords: | PDE5A, phosphodiesterase 5A, |
| Application: | Enzyme kinetics, inhibitor screening, drug discovery, HTS |
| Species reactivity: | human |
1,504.00€
*
Item number: Cay20872-10
MY-5445 is a selective inhibitor of the cyclic GMP (cGMP) phosphodiesterase, PDE5, with a Ki value of 1.3 µM. It inhibits calcium- and cAMP-selective PDEs with Ki values of >1,000 and 915 µM, respectively. MY-5445 has been shown to relax intact strips of rat aorta with an EC50 value of 4 µM.Formal Name:...
| Keywords: | N-(3-chlorophenyl)-4-phenyl-1-phthalazinamine |
| Application: | PDE5 inhibitor |
| CAS | 78351-75-4 |
| MW: | 331.8 D |
From 49.00€
*