- Search results for K07375
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
501 products were found matching "K07375"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: Cay13857-5
Nocodazole is an antimitotic agent. It increases tubulin GTP hydrolysis four-fold and induces tubulin depolymerization. Nocodazole (4 µg/ml) halts the cell cycle in the mitotic phase and synchronizes WI38 cells in the G2/M phase. It also decreases neuronal mitochondrial transport and density in a transgenic...
| Keywords: | NSC 238159, Oncodazole, R 17934, N-[6-(2-thienylcarbonyl)-1H-benzimidazol-2-yl]-carbamic acid, methyl ester |
| Application: | Microtubule function studies, cell cycle arrest |
| CAS | 31430-18-9 |
| MW: | 301.3 D |
From 57.00€
*
NEW
Item number: Cay45297-10
Avanbulin is an inhibitor of microtubule polymerization and is the active metabolite of the lysine-containing prodrug lisavanbulin. Avanbulin binds to unassembled tubulin at the binding site for colchicine (Cay9000760) and inhibits tubulin assembly (IC50 = 1.4 µM). It is cytotoxic to GBM6 and GBM9 glioblastoma cells...
| Keywords: | 3-[[4-[1-[2-(4-aminophenyl)-2-oxoethyl]-1H-benzimidazol-2-yl]-1,2,5-oxadiazol-3-yl]amino]-propanenitrile |
| Application: | Microtubule polymerization inhibitor, antineoplastic |
| CAS | 798577-91-0 |
| MW: | 387.4 D |
From 91.00€
*
Item number: AG-CN2-0045-M005
Anticancer compound. Chemotherapeutic used in patients with cancer and advanced forms of Kaposi's sarcoma. Microtubule assembly stabilizer. Reversibly binds to polymerized tubulin. Anti-mitotic. Mitotic spindle assembly, chromosome segregation and cell division inhibitor. Induces cell cycle arrest at the G2/M phase....
| Keywords: | Taxol, BMS 181339-01, NSC 125973 |
| Application: | Apoptosis Inducer |
| Host: | Taxus brevifolia |
| CAS | 33069-62-4 |
| MW: | 853,9 D |
From 22.00€
*
Item number: TGM-TMPH-02261-10ug
Description: Tubulin is the major constituent of microtubules. It binds two moles of GTP, one at an exchangeable site on the beta chain and one at a non-exchangeable site on the alpha chain.
| Keywords: | Tubulin beta class IIa , Tubulin beta-2A chain , TUBB2 , TUBB2A |
| MW: | 51.9 kD |
From 81.00€
*
Item number: TGM-TMPH-04463-100ug
Description: Tubb5 Protein, Mouse, Recombinant (His) is expressed in E. coli. The accession number is P99024.
| Keywords: | Tubulin beta-5 chain , Tubb5 |
| MW: | 56.6 kD |
From 134.00€
*
Item number: E-AN301880L.100
Beta-tubulin is a protein that forms the backbone of cells. Tubulin can be divided into several kinds of Tubulin, including alpha, beta, gamma, delta, and epsilon, among which alpha -tubulin and beta -tubulin can form heterodimers and are the two most important Tubulin for microtubule formation. The molecular...
| Keywords: | Anti-TUBB2B, Anti-Tubulin beta-2B chain, Recombinant beta II Tubulin Monoclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat, mouse |
From 304.00€
*
Item number: E-AN301935L.100
Beta III Tubulin (TUBB3) is one of six beta-tubulin isoforms and is expressed highly during fetal and postnatal development (axon guidance and maturation). Its expression levels decrease in the adult central nervous system (CNS) but remain high in the peripheral nervous system (PNS). Microtubules enriched in...
| Keywords: | Anti-TUBB3, Anti-Tubulin beta-III, Anti-Tubulin beta-4 chain, Anti-Tubulin beta-3 chain, Recombinant beta III Tubulin... |
| Application: | WB, IHC |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat, mouse |
From 304.00€
*
Item number: E-AN301941L.100
Beta IV Tubulin (TUBB4) is a member of the beta tubulin family. Beta tubulins are one of two core protein families (alpha and beta tubulins) that heterodimerize and assemble to form microtubules. Mutations in TUBB4 cause hypomyelinating leukodystrophy and autosomal dominant torsion dystonia. Alternate splicing of...
| Keywords: | Anti-TUBB4A, Anti-Tubulin 5 beta, Anti-Tubulin beta-4 chain, Anti-Tubulin beta-4A chain, Recombinant beta IV Tubulin... |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, rat, mouse |
From 304.00€
*
Item number: Cay10461-25
Paclitaxel, a potent disruptor of microtubules derived from the bark of the Pacific yew tree, is widely used as a chemotherapeutic compound. Tested against a panel of cervical (HeLa), lung (A549), breast (MCF-7), colon (HT-29), ovarian (OVG-1), and pancreatic (PC-Sh) carcinomas, paclitaxel demonstrates IC50 values...
| Keywords: | NSC 125973, betaS-(benzoylamino)-alphaR-hydroxy-benzenepropanoic acid,... |
| Application: | Apotosis inducer |
| CAS | 33069-62-4 |
| MW: | 853.9 D |
From 55.00€
*
Item number: AG-25B-0034-C100
Polyclonal Antibody. This antibody recognizes mono or bi-glycylated Tubulins. The activity of glycylating enzymes (TTLL3 and TTLL8) in cultured cells leads mainly to the modification of alpha- and beta-tubulin, but also of other, yet unidentified protein substrates also detected by the antibody Gly-pep1. In...
| Keywords: | Anti-TUBB2, Anti-TUBB2A, Anti-Tubulin beta-2A chain, Anti-Tubulin beta class IIa |
| Application: | ICC, IP, WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | dog, human, mouse |
418.00€
*
Item number: Cay11762-10
Vinblastine, derived from C. roseus, also known as V. rosea, a Madagascar periwinkle, is an antimicrotubule drug used to treat certain cancers, including Hodgkin's lymphoma, non-small cell lung, breast, head and neck, and testicular cancer. Like its chemical analog vincristine, vinblastine binds tubulin, inhibiting...
| Keywords: | 29060LE, Alkaban-AQ, Exal, NSC 49842, Rozevinsulfate, Velban(R), Velsar, Vincaleukoblastinesulfate, VLB,... |
| Application: | Vincristine analog, Cancer studies |
| CAS | 143-67-9 |
| MW: | 909.1 D |
From 89.00€
*
Item number: AG-25B-0039-C050
Polyglutamylation is an evolutionarily conserved protein post-translational modification in which glutamate side chains of variable lengths are formed on the modified protein. The most prominent substrate is tubulin, the building block of microtubules (MTs). Polyglutamylation has been found on both, alpha- and...
| Keywords: | Anti-TUBB2, Anti-TUBB2A, Anti-Tubulin beta-2A chain, Anti-Tubulin beta class IIa |
| Application: | WB, ICC, IHC, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
429.00€
*