- Search results for K05489
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
486 products were found matching "K05489"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: TGM-TMPH-04448-100ug
Description: IL-17A Protein, Pig, Recombinant (His & Myc) is expressed in E. coli. The accession number is Q60I29.
| Keywords: | IL17 , IL-17,IL-17A , Interleukin-17A , IL17A |
| MW: | 22.4 kD |
From 93.00€
*
Item number: TGM-TMPS-00067-100ug
Description: IL-17A Protein, Mouse, Recombinant (CHO) is expressed in CHO Cells. The accession number is Q62386.
| Keywords: | CTLA-8 , IL17A |
| MW: | 22 kD |
From 80.00€
*
Item number: TGM-TMPS-00066-100ug
Description: IL-17A Protein, Human, Recombinant (His) is expressed in CHO Cells. The accession number is Q16552.
| Keywords: | IL17A , CTLA-8 |
| MW: | 22 kD |
From 80.00€
*
Item number: TGM-TMPY-07090-100ug
Description: IL-17A Protein, Human, Recombinant (Avi & His), Biotinylated is expressed in HEK293 Cells. The accession number is Q16552.
| Keywords: | CTLA-8 , IL17 , ILA17 , IL-17 , IL-17A , CTLA8 |
| MW: | 18.31 kD |
From 157.00€
*
Item number: TGM-TMPY-07091-100ug
Description: IL-17A Protein, Human, Recombinant (CHO) is expressed in CHO Stable Cells. The accession number is Q16552.
| Keywords: | ILA17 , CTLA8 , IL17 , IL-17 , IL-17A , CTLA-8 |
| MW: | 15.1 kD |
From 83.00€
*
Item number: ARG80162.96
Protein function: Ligand for IL17RA and IL17RC (PubMed:17911633). The heterodimer formed by IL17A and IL17F is a ligand for the heterodimeric complex formed by IL17RA and IL17RC (PubMed:18684971). Involved in inducing stromal cells to produce proinflammatory and hematopoietic cytokines (PubMed:8676080). [The UniProt...
| Keywords: | Anti-IL-17, Anti-CTLA8, Anti-IL17A, Anti-CTLA-8, Anti-IL-17A, Anti-Interleukin-17A, Anti-Cytotoxic T-lymphocyte-associated... |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
871.00€
*
Item number: ARG80247.96
| Keywords: | Anti-Interleukin-17A, Anti-Similar to Interleukin-17 (IL-17) (Cytotoxic T lymphocyte-associated antigen 8) (CTLA-8) |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | rat |
678.00€
*
Item number: ARG82295.96
Protein function: Ligand for IL17RA (PubMed:17911633). The heterodimer formed by IL17A and IL17F is a ligand for the heterodimeric complex formed by IL17RA and IL17RC. Involved in inducing stromal cells to produce proinflammatory and hematopoietic cytokines. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Il17a, IL-17, Ctla8, IL-17A, CTLA-8, Interleukin-17A, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | mouse |
929.00€
*
Item number: E-AB-F1173A.1
Effector cytokine of innate and adaptive immune system involved in antimicrobial host defense and maintenance of tissue integrity. Signals via IL17RA-IL17RC heterodimeric receptor complex, triggering homotypic interaction of IL17RA and IL17RC chains with TRAF3IP2 adapter. This leads to downstream TRAF6-mediated...
| Keywords: | IL-17, CTLA8, IL17A, IL-17A, CTLA-8, Interleukin-17A, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, Purified Anti-Human... |
| Application: | FCM |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
From 466.00€
*
Item number: KPB0499S-050
Protein function: Induces stromal cells to produce proinflammatory and hematopoietic cytokines. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-IL17A, Anti-Interleukin-17A |
| Application: | ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | swine, bovine, equine |
549.00€
*
Item number: BPS-91014-2
Human secreted interleukin 17 A (IL-17A) also known as, IL-17 and cytotoxic T lymphocyte antigen 8 (CTLA8) GenBank Accession No. NM_ 002190, a.a 20-155(end), expressed in an E. coli expression system. This protein exists naturally as a homodimer, M.W. = 17.5 kDa (monomer), 35 kDa dimer
| Keywords: | IL-17, CTLA8, IL17A, IL-17A, CTLA-8, Interleukin-17A, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, |
| Application: | Protein function / protein-protein interaction studies |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 17,5/35 kD |
From 144.00€
*
Item number: E-PDMH100459.1
IL17, also known as IL17a, is a cytokine that belongs to the IL-17 family. Cytokines are proteinaceous signaling compounds that are major mediators of the immune response. They control many different cellular functions including proliferation, differentiation, and cell survival/apoptosis but are also involved in...
| Keywords: | IL-17, CTLA8, IL17A, IL-17A, CTLA-8, Interleukin-17A, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, Recombinant Human... |
| Expressed in: | Mammalian |
| Origin: | human |
| MW: | 45-50 kD |
From 192.00€
*