- Search results for K05414
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
513 products were found matching "K05414"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: TGM-TMPS-00153-10ug
Description: IFN-alpha 1b/IFNA13 Protein, Human, Recombinant is expressed in E. coli. The accession number is P01562.
| Keywords: | Interferon-alpha1b , IFN-alpha1b |
| MW: | 19.5 kD |
From 138.00€
*
Item number: TGM-TMPY-04864-100ug
Description: Interferon alpha 10/IFNA10 Protein, Human, Recombinant (His) is expressed in HEK293 Cells. The accession number is P01566.
| Keywords: | IFN-alphaC |
| MW: | 20.9 kD |
From 59.00€
*
Item number: TGM-TMPY-07119-100ug
Description: IFN-alpha 2b/IFNA2 Protein, Human, Recombinant (His & Avi), Biotinylated is expressed in HEK293 Cells. The accession number is P01563-1.
| Keywords: | IFNA , IFN-alpha-2 , IFNA2C , IFN-alphaA , IFNA2B , leIF A , IFNA2A |
| MW: | 22.53 kD |
From 157.00€
*
Item number: HYC-HM1001-100UG
For flow cytometry dilutions to be used depend on detection system applied. It is recommended that users test the reagent and determine their own optimal dilutions. The typical starting working dilution is 1:10. Before use in biological assays, the product must be filter sterilized and depending on the concentration...
| Keywords: | Anti-Ifna1, Anti-Interferon alpha-1 |
| Application: | FC, FA, ELISA, WB |
| Species reactivity: | mouse |
From 139.00€
*
Item number: BPS-83913-1
Recombinant human interferon-alpha 2b (IFN2b), full length of mature protein, encompassing amino acids 24-188. This construct is tag-free and was affinity purified. All known subtypes of IFN-alpha show the same antiviral antiparasitic, antiproliferative activities. Human IFN-alpha is also a potent antiviral...
| Keywords: | IFNA2, Interferon alpha-2, Interferon alpha-A |
| Application: | Cell-based assays |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | ~17-20 kD |
From 281.00€
*
Item number: ARG80951.96
Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. Interferon stimulates the production of two enzymes: a protein kinase and an oligoadenylate synthetase. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-Ifna1, Anti-Interferon alpha-1 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | rat |
2,026.00€
*
Item number: ARG80156.96
Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. Interferon stimulates the production of two enzymes: a protein kinase and an oligoadenylate synthetase. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-IFNA1, Anti-IFNA13, Anti-LeIF D, Anti-IFN-alpha-1/13, Anti-Interferon alpha-D, Anti-Interferon alpha-1/13 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
678.00€
*
Item number: ARG82292.96
Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, IFNA2A, LeIF A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
719.00€
*
Item number: 51563.20
Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. (www.uniprot.org) Produced in E.coli. Single, non-glycosylated, polypeptide chain containing 165 amino acids. Interferon-alpha 2a gene was obtained from human leukocytes.
| Keywords: | Leukocyte interferon, B cell interferon, Type I interferon, IFNA2, IFN-alpha 2a |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 19241 D |
From 105.00€
*
Item number: ATA-HPA065185.100
Rabbit Polyclonal IFNA6 Antibody against Human interferon alpha 6. Validated for Western Blot. Buffer: 40% glycerol and PBS (pH 7.2). 0.02% sodium azide is added as preservative. Interspecies information: Highest antigen sequence indentity to the following orthologs: ENSMUSG00000073811: 77%, ENSRNOG00000033823: 77%....
| Keywords: | Anti-IFNA6, Anti-LeIF K, Anti-IFN-alpha-6, Anti-Interferon alpha-6, Anti-Interferon alpha-K, Anti-Interferon alpha-54 |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
From 330.00€
*
Item number: DIY0889D-003
The canine IFN alpha Do-It-Yourself ELISA contains capture antibody, standard, and detection antibody for development of a canine IFN alpha ELISA. The antibodies have been determined to function in an ELISA with the standard provided. Optimal buffers, concentrations, incubation times, incubation temperatures, and...
| Keywords: | IFN-alpha-1/2, Interferon alpha-1/2 |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | dog |
From 1,098.00€
*
Item number: 009-001-V18-0020
Interferon-alpha 2a purity was determined to be greater than 98% as determined by HpLC and by reducing and non-reducing SDS-pAGE. Protein function: Produced by macrophages, IFN-alpha have antiviral activities. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | IFNA2, LeIF A, IFNA2A, IFN-alpha-2, Interferon alpha-A, Interferon alpha-2 |
| Application: | Cell culture |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
186.00€
*