- Search results for K00626
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
109 products were found matching "K00626"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: Cay21219-10
Acetoacetyl-coenzyme A (acetoacetyl-CoA) is a precursor to HMG-CoA in the isoprenoid pathway. It is reversibly converted to acetyl-CoA by acetoacetyl-CoA thiolase in the mitochondria. Acetoacetyl-CoA thiolase (T2) deficiency results in a build-up of ketone bodies leading to intermittent ketoacidosis. Acetoacetyl-CoA...
| Keywords: | Acetoacetyl-CoA, S-(3-oxobutanoate) coenzyme A, trisodium salt, tetrahydrate |
| Application: | HMG-CoA precursor |
| MW: | 989.6 D |
From 112.00€
*
Item number: NSJ-R33414BTN
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: Acetyl-Coenzyme A acetyltransferase 1
| Keywords: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody... |
| Application: | WB, ELISA (peptide) |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
836.00€
*
Item number: NSJ-RQ8786
Antibody in PBS with 0.02% sodium azide, 50% glycerol and 0.4-0.5mg/ml BSA. The Acetyl-CoA acetyltransferase protein, also called ACAT1, is an enzyme that catalyzes the conversion of Acetyl-CoA to acetoacetyl-CoA. This reaction is a key step in the fatty acid beta-oxidation pathway, which is essential for the...
| Keywords: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody /... |
| Application: | WB, IP |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
790.00€
*
Item number: NSJ-R34636BTN
0.5 mg/ml in 1X TBS, pH7.3, with 0.5% BSA (US sourced) and 0.02% sodium azide. Additional name(s) for this target protein: Acetyl-Coenzyme A acetyltransferase 1
| Keywords: | Anti-T2, Anti-ACAT1, Anti-Acetoacetyl-CoA thiolase, Anti-Acetyl-CoA acetyltransferase, mitochondrial, ACAT1 Antibody... |
| Application: | WB, IF, ELISA (peptide) |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, mouse, rat |
836.00€
*
Item number: TGM-T36931-1mg
Description: Penicillide is a fungal metabolite originally isolated from Penicillium that has diverse biological activities. It is an inhibitor of calpain 2/m-calpain (IC50 = 7.1 µM) and acyl-coenzyme A:cholesterol acyltransferase (ACAT, IC50 = 22.9 µM). It is also an antagonist of oxytocin receptors (IC50 = 67 µM)....
| Application: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 55303-92-9 |
| MW: | 372.417 D |
From 255.00€
*
Item number: AG-CN2-0043-M001
Antibiotic. Apoptosis inducer. Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibitor. Anticancer compound. Antihaptotactic and antimetastatic. Antiangiogenic compound. Antibacterial, antiprotozal, antiviral and antifungal compound. Shows ionophoric properties. Cytotoxic. Genotoxic. Potently interacts with ABCB1 and ABCG2...
| Application: | Apoptosis inducer |
| Host: | Beauveria sp. |
| CAS | 26048-05-5 |
| MW: | 784 kD |
From 39.00€
*
Item number: Cay11896-1
Acyl-CoA: cholesterol acyltransferase (ACAT) is a key enzyme for cholesteryl ester accumulation in atherogenesis, lipoprotein formation in liver, and cholesterol absorption from intestines, all of which are events that contribute to the atherosclerotic process. Two ACAT isozymes have been identified and are...
| Keywords: | FO-1289A, PPPA,... |
| Application: | ACAT2 Inhibitor |
| CAS | 147444-03-9 |
| MW: | 583.6 D |
From 228.00€
*
Item number: AG-CN2-0106-C250
Antibiotic, highly specific inhibitor of acyl-coenzyme A:cholesterol acetyltransferase 2 (ACAT2), anti-angiogenic, antiatherogenic and antiatherosclerotic agent. Shows cholesterol-lowering and atheroprotective activities
| Keywords: | ()-Pyripyropene A, PPPA, FO 1289A |
| Application: | ACAT2 inhibitor |
| CAS | 147444-03-9 |
| MW: | 583,2 D |
From 154.00€
*
Item number: AG-CN2-0042-M001
N-methylated peptide that is structurally equivalent to a monomer of beauvericin (Prod. No. AG-CN2-0043). Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase inhibitor. Platelet aggregation inhibitor. Antimicrobial. Note: The (3R,6R)-stereoisomer was shown to have anti-cancer and apoptosis inducing activity.
| Keywords: | (3S,6R)-Bassiatin, Antibiotic PI290 |
| Application: | Apoptosis inducer |
| Host: | Gibberella sp. |
| CAS | 65454-13-9 |
| MW: | 261,3 kD |
176.00€
*
Item number: AG-CN2-0122-C250
Plant growth inhibitor - Acyl-CoA-cholesterol acyltransferase (ACAT) inhibitor - Anticancer compound. Cytotoxic - Non-peptidic oxytocin receptor antagonist - Calpain inhibitor.
| Keywords: | Vermixocin A, Antibiotic AS 186A, Antibiotic MC 141 |
| Application: | ACAT Inhibitor |
| Host: | Penicillium sp |
| CAS | 55303-92-9 |
| MW: | 372,4 D |
From 61.00€
*
Item number: AG-CN2-0125-C250
Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase (ACAT) isozymes ACAT1 and ACAT2 inhibitor - Tremorgenic - Cholesteryl ester (CE) synthesis inhibitor.
| Application: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 156967-65-6 |
| MW: | 519,7 D |
From 88.00€
*
Item number: AG-CN2-0127-C250
Acyl-CoA:cholesterol acyltransferase (ACAT) inhibitor - Mitotic kinesin Eg5 (Mitotic Kinesin Spindle Protein, KSP) inhibitor - Specific M phase inhibitor.
| Keywords: | 1'alpha-Hydroxy-Paspaline |
| Application: | ACAT Inhibitor |
| CAS | 167427-23-8 |
| MW: | 437,6 D |
77.00€
*