- Search results for K00312
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
92 products were found matching "K00312"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: GSC-Z03815-100
Wnt-3a activates the canonical Wnt signaling pathway and is expressed in the dorsal midline region, playing a crucial role in spinal cord development. Additionally, it regulates autophagy, apoptosis, neuron regeneration, neurogenic inflammation, and axon regeneration. Wnt-3a promotes the beta-catenin/Tcf pathway,...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a |
| Origin: | human |
| MW: | 58.50. kD |
From 504.00€
*
Item number: Cay16153-5
IQ-1 is a cell-permeable tetrahydroisoquinolinylidene compound that maintains long-term mouse embryonic stem cell (ESC) pluripotency. When used at 4 µg/ml with Wnt3a, it allows ESCs to form embryoid bodies that continue to express markers of pluripotency, including alpha-fetoprotein and beta-III tubulin. IQ-1 blocks...
| Keywords: | 2-[2-(4-acetylphenyl)diazenyl]-2-(3,4-dihydro-3,3-dimethyl-1(2H)-isoquinolinylidene)-acetamide |
| Application: | Cell-permeable embryonic stem cell (ESC) pluripotency keeper |
| CAS | 331001-62-8 |
| MW: | 362.4 D |
From 158.00€
*
Item number: NSJ-F54012-0.1ML
Antibody in PBS with 50% Glycerol and 0.03% ProClin 300. Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a, WNT3A Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
772.00€
*
Item number: Cay37423-5
Tegatrabetan is an inhibitor of Wnt/beta-catenin signaling. It reduces Wnt3a-induced transcriptional activity in a reporter activity assay using STF3a cells, which exhibit constitutive Wnt activation, when used at a concentration of 1 µM. Tegatrabetan inhibits proliferation of, and transcription in, HT-29 human...
| Keywords: | BC-2059, rel-2,7-bis[[(3R,5S)-3,5-dimethyl-1-piperidinyl]sulfonyl]-9,10-anthracenedione 9,10-dioxime |
| Application: | Wnt/beta-catenin signaling inhibitor |
| CAS | 1227637-23-1 |
| MW: | 588.7 D |
From 149.00€
*
Item number: ARG55267.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
658.00€
*
Item number: ARG56971.50
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
518.00€
*
Item number: ARG63965.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-INT4, Anti-WNT3, Anti-Proto-oncogene Wnt-3, Anti-Proto-oncogene Int-4 homolog |
| Application: | ELISA, IHC (paraffin), WB |
| Host: | Goat |
| Species reactivity: | human, mouse |
871.00€
*
Item number: G-HUFI01808.96
ELISA Type: Competitive. Detection Range: 31.25-2000µg/mL. Sensitivity: 18.75µg/mL. Sample Types: Serum, Plasma. Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors (Probable). Functions in the canonical Wnt signaling pathway that results in activation of transcription...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a |
| Application: | Competitive ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: G-MOFI00543.96
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | mouse |
698.00€
*
Item number: NSJ-F54041-0.1ML
Antibody in PBS with 50% Glycerol and 0.03% ProClin 300. Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven...
| Keywords: | Anti-INT4, Anti-WNT3, Anti-Proto-oncogene Wnt-3, Anti-Proto-oncogene Int-4 homolog, WNT3 Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
772.00€
*
Item number: NSJ-R31233
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Wingless-type MMIV integration site family member 3A is a protein that in humans is encoded by the WNT3A gene. This gene is a member of the WNT family. The gene was assigned to human chromosome 1q42.13. These proteins have been implicated in oncogenesis and in...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a, Wnt3A Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
790.00€
*
Item number: NSJ-R32152
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. The WNT gene family consists of structurally related genes which encode secreted signaling proteins. These proteins have been implicated in oncogenesis and in several developmental processes, including regulation of cell fate and patterning during embryogenesis....
| Keywords: | Anti-INT4, Anti-WNT3, Anti-Proto-oncogene Wnt-3, Anti-Proto-oncogene Int-4 homolog, WNT3A Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human |
790.00€
*