- Search results for GeneID 89780
Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
"Allow all cookies" cookie
"Decline all cookies" cookie
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer-specific caching
FACT-Finder tracking
Individual prices
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Show the facebook fanpage in the right blod sidebar
Statistics & Tracking
Affiliate program
Conversion and usertracking via Google Tag Manager
Track device being used
40 products were found matching "GeneID 89780"!
Close filters
Filter by:
No results were found for the filter!
Item number: GSC-Z03815-100
Wnt-3a activates the canonical Wnt signaling pathway and is expressed in the dorsal midline region, playing a crucial role in spinal cord development. Additionally, it regulates autophagy, apoptosis, neuron regeneration, neurogenic inflammation, and axon regeneration. Wnt-3a promotes the beta-catenin/Tcf pathway,...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a |
| Origin: | human |
| MW: | 58.50. kD |
From 504.00€
*
Item number: NSJ-F54012-0.1ML
Antibody in PBS with 50% Glycerol and 0.03% ProClin 300. Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a, WNT3A Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
772.00€
*
Item number: ARG55267.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a |
| Application: | WB |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
658.00€
*
Item number: ARG56971.50
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. [The UniProt Consortium]
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a |
| Application: | WB, IHC (paraffin) |
| Host: | Mouse |
| Species reactivity: | human |
518.00€
*
Item number: G-HUFI01808.96
ELISA Type: Competitive. Detection Range: 31.25-2000µg/mL. Sensitivity: 18.75µg/mL. Sample Types: Serum, Plasma. Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors (Probable). Functions in the canonical Wnt signaling pathway that results in activation of transcription...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a |
| Application: | Competitive ELISA |
| Species reactivity: | human |
698.00€
*
Item number: NSJ-R31233
0.5mg/ml if reconstituted with 0.2ml sterile DI water. Wingless-type MMIV integration site family member 3A is a protein that in humans is encoded by the WNT3A gene. This gene is a member of the WNT family. The gene was assigned to human chromosome 1q42.13. These proteins have been implicated in oncogenesis and in...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a, Wnt3A Antibody |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
790.00€
*
Item number: E-AB-11082.120
The WNT gene family consists of structurally related genes which encode secreted signaling proteins. These proteins have been implicated in oncogenesis and in several developmental processes, including regulation of cell fate and patterning during embryogenesis. This gene is a member of the WNT gene family. It...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a, WNT3A Polyclonal Antibody |
| Application: | WB, IHC, ELISA |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | human, mouse |
From 89.00€
*
Item number: ARG56886.100
Protein function: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors (Probable). Functions in the canonical Wnt signaling pathway that results in activation of transcription factors of the TCF/LEF family (PubMed:20093360, PubMed:21244856, PubMed:24841207, PubMed:26902720). Required for normal...
| Keywords: | Anti-WNT3A, Anti-Protein Wnt-3a |
| Application: | WB |
| Host: | Rabbit |
| Species reactivity: | mouse |
707.00€
*
Item number: ELK-ELK7541.48
The test principle applied in this kit is Sandwich enzyme immunoassay. The microtiter plate provided in this kit has been pre-coated with an antibody specific to Human WNT3A. Standards or samples are added to the appropriate microtiter plate wells then with a biotin-conjugated antibody specific to Human WNT3A. Next,...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a |
| Application: | ELISA |
| Species reactivity: | human |
From 374.00€
*
Item number: CSB-EP026136HU.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 19-352aa. Protein Length: Full Length of Mature Protein. Tag Info: N-terminal 10xHis-tagged. Target Protein Sequence: SYPIWWSLAV GPQYSSLGSQ PILCASIPGL VPKQLRFCRN YVEIMPSVAE GIKIGIQECQ HQFRGRRWNC TTVHDSLAIF GPVLDKATRE SAFVHAIASA GVAFAVTRSC AEGTAAICGC...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a, Recombinant Human Protein Wnt-3a (WNT3A) |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 43.5 kD |
From 247.00€
*
Item number: CSB-EP026136HU1.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 19-351aa. Protein Length: Partial. Tag Info: N-terminal 6xHis-tagged. Target Protein Sequence: SYPIWWSLAV GPQYSSLGSQ PILCASIPGL VPKQLRFCRN YVEIMPSVAE GIKIGIQECQ HQFRGRRWNC TTVHDSLAIF GPVLDKATRE SAFVHAIASA GVAFAVTRSC AEGTAAICGC SSRHQGSPGK GWKWGGCSED...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a, Recombinant Human Protein Wnt-3a (WNT3A), partial |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 41.3 kD |
From 247.00€
*
Item number: CSB-EP026136HUc7.1
Organism: Homo sapiens (Human). Source: E.coli. Expression Region: 19-352aa. Protein Length: Full Length of Mature Protein. Tag Info: C-terminal 6xHis-tagged. Target Protein Sequence: SYPIWWSLAV GPQYSSLGSQ PILCASIPGL VPKQLRFCRN YVEIMPSVAE GIKIGIQECQ HQFRGRRWNC TTVHDSLAIF GPVLDKATRE SAFVHAIASA GVAFAVTRSC AEGTAAICGC...
| Keywords: | WNT3A, Protein Wnt-3a, Recombinant Human Protein Wnt-3a (WNT3A) |
| Application: | Activity not tested |
| Expressed in: | E.coli |
| Origin: | human |
| MW: | 44.4 kD |
From 247.00€
*